Asıl saygısızlık Fenerbahçe'ye...

30 Mayıs 2016 Pazartesi  |  MENTOR

Obradovic bir spor efsanesi. 
Ona duyulan sevgi ve saygı 8 Eurolig Şampiyonluğundan kaynaklanmıyor.
Onu Obradovic yapan en önemli unsurlardan birisi rakibe ve kendisine olan saygısıdır.
Fenerbahçe savunmasından bunalan ve hakeme tüküren Teodosiç'i sakinleştirmeye çalışmak , meslektaşı Ergin Ataman'ı Fenerbahçe Ülker Arena'da aleyhe tezahürat yapılmamasından korumaya çalışmaktır onu Obradovic yapan.

Asla parke dışına ve sportmenlik dışı yan yollara sapmayan kazanma hırsıdır onu saygın yapan. 
Ama ona dün akşam Abdi İpekçi'de büyük bir saygısızlık yapıldı, aslında ona değil tüm Fenerbahçe camiasına ve spor adına saygın olan ne varsa hepsine çok büyük saygısızlık yapıldı.
Sporu; bedeli ne olursa olsun kazanmak ve rakibi aşağılamak olarak gören bir anlayışın temsilcileri erdem ve saygınlığa karşı affedilemez bir saldırıda bulundular.

Son dört yılda bu anlayış tarafından holiganizm ve sahaya fiili saldırı organize ve sistemli bir şekilde parkedeki mücadelenin bir parçası yapıldı.
Bilerek, isteyerek, salona kapasitesinin üstünde seyirci alarak, önceden tasarlanmış bir şekilde bu çirkinlik gerçekleştirildi.
O kadar organize idi ki önde oldukları ama dar rotasyon yüzünden yürüyecek hallerinin kalmadığı bir anda başladı saldırılar yorulan takımları 20-25 dakika dinlendi ve Fenerbahçeli sporcuların konsantrasyonu bozuldu, dönüşte fark birden 7 sayıya çıktı. Sonra saldırı psikolojisinden çıkan Fenerbahçe farkı kapattı ama ne hakemler ne de her an tetikte belli olduğu ve sahaya fiili saldırıda bulunulduğunda Fenerbahçeli Basketbolcuları kimsenin korumayacağı açık olan holiganizm ve çirkinlik daha fazlasına izin vermedi.  

Dün akşam Obradovic'e tükürülmedi Fenerbahçe camiasının yüzüne tükürüldü çünkü dünyada hiç bir salonda Obradovic saygı dışında başka bir davranış biçimiyle karşılaşmadı o tükürük Fenerbahçe koçuna, bana, sana tüm camiamıza idi.
Bu affedilemez. Abdi İpekçi'de kazanmak için her türlü çirkinliği organize bir taktik olarak kullanan anlayış yıllardır yapıldığı gibi görmezden gelinemez, bu çirkinlik sporun parçası olamaz.
Fenerbahçeli dışında Fenerbahçe yönetimi de dahil buna kimsenin sahip çıkmayacağını kimsenin Fenerbahçe'yi korumayacağını hepimiz biliyoruz.
Hukuk dışı yollara girip çirkinliğe ve terbiyesizliğe aynı şekilde cevap verelim demiyorum ama Fenerbahçeli bu olaya tepki göstermelidir.
Fenerbahçe Ülker Arena'ya maç olduğu günlerde 500.000 Fenerbahçeli gelip camiamıza yapılan bu saygısızılığı protesto etmelidir. 
Caddede 1 milyon Fenerbahçeli yürümeli kimsenin Fenerbahçe'ye saygısızlık yapamayacağını göstermelidir.
Abdi İpekçi'de kazanmak için sahneye konulan terbiyesizlik, çirkinlik, küfür, fiili saldırı ve holiganizm bitene kadar susmamalıdır Fenerbahçeli.
18 yılda çok şey kaybettik hiç olmazsa kendimize olan saygımızı kaybetmeyelim.