Fenerbahçe'nin mali durumu

03 Haziran 2016 Cuma  |  MENTOR

Yazının sonunda paylaşacağım linkteki Fenerbahçe'nin mali durumu konusundaki çalışmayı kim yapmış bilmiyorum ancak belli ki arkasında çok ciddi bir emek ve çalışma olduğu gibi kocaman Çubuklu bir yürek var. Bir Fenerbahçeli olarak bu isimsiz kahramanı tebrik etmek istiyorum.

Gelelim benim görüşlerime..Tamamına katılıyorum ancak ben biraz daha açık sözlü olacağım.

Fenerbahçe futboldan diğer branşlara para aktarmaya  son vermek zorundadır. Erkek Basket bunun istisnasıdır çünkü bir spor kulübünün en büyük varlığı ve zenginliği taraftarıdır, futbol ve basketbol dışında futbolun parasının diğer branşlara harcanarak futbolun zayıflatılması Fenerbahçe'ye çok büyük zarar vermiştir çünkü hiç birinin taraftar sayısı ve marka değerine katkısı yoktur, henüz telafisi olsa da her geçen gün Fenerbahçe'ye indirilmiş büyük bir darbedir.

Futbolun para sorunu yok, en başarısız dönemde bile futbol kendi kendine yetmeyi başarıyor, sorun futbolun sırtına yüklenen  amatör branş ve gelir getirmeyen birer kara deliğe dönmüş tesis saçmalığı ile kanının emilmesidir.

Gerçek şu ki, Fenerbahçeli en başarısız döneminde bile takımını yalnız bırakmıyor ama bu gerçeğe rağmen hatalı yönetsel kararlarla futbol sahipsiz bırakılıyor.

Fenerbahçe; üniversite, kolej, Topuk, Ankara Otel gibi atıl yatırımları taşıyamaz, bunların tamamı satılıp parası futbola aktarılmalıdır. ( Bir spor kulübünün yatırımlarından bir tanesi bile kar etmiyorsa o kulübün iyi yönetildiğini ve yatırımların doğru olduğunu söylemek algı yaratma çabasından öteye gidemez)

Yaratılacak kaynaklarla futbol ve erkek basketbola ara vermeden ama doğru ve sistemli yatırımlar yapılmaya devam edilmelidir.

Gelelim Fenerbahçe'nin gücüne...

Tarihin en başarısız Fenerbahçe Futbol takımı ve başarıdan başarıya koşan Galatasaray ile karşı karşıyayız sonuç; Şampiyonlar Ligine bile gitmemiş Fenerbahçe'nin konsolide geliri 750 milyon TL.  neredeyse Beşiktaş ve Galatasaray'ın toplam gelirinden fazla.

Bir de Şampiyonlar Ligi'ne gidip sportif başarı yakalandığında rakiplere akan Şampiyonlar Ligi ödül parasının Fenerbahçe'ye aktığını düşünün. Ne olur? Ben söyleyeyim Fenerbahçe rakipsizdir.

Uzun sözün kısası; bu ülke sporunun lideri, belirleyeni, öncüsü, tek büyüğü Fenerbahçe'dir. Fenerbahçe'yi kendinden başka kimse yenemez hiçbirinin bu gücü yok.

Son 18 yılda Fenerbahçe kendine yenilmiştir. 

http://fenerbahcemalidurum.blogspot.com.tr/2016/06/fenerbahcede-mali-kongre-mali-tablolar.html?spref=tw