Euro 2016 başlarken gruplar ve tahminlerim

10 Haziran 2016 Cuma  |  SERBEST KÜRSÜ

Fransa'da 10 Haziran'da başlayıp 10 Temmuz'da sona erecek olan EURO 2016 finalleri futbolseverler için tam bir şölen olacak. Bir yanda Copa Amerika, diğer yanda Euro 2016 bizleri futbola doyuracak diyebilirim.

Turnuvada izleyeceğimiz takımlar/gruplar/takvim ve tahminlerim şu şekilde. Önce takvime bakalım.

1. maçlar: 10-11-12-13-14 Haziran

2. maçlar: 15-16-17-18 Haziran

3. maçlar: 19-20-21-22 Haziran

İkinci tur: 25-26-27 Haziran

Çeyrek final: 30 Haziran-1-2-3 Temmuz

Yarı final: 6-7 Temmuz

Final: 10 Temmuz

Statüye göre 24 takım, 4'erli olarak 6 gruba ayrılacak ve ilk maçlar sonunda gruplarında ilk ikiye giren 12 takım ile en iyi 4 üçüncü ikinci tura yükselecek. Gruplara gelince;

A GRUBU: Fransa-Romanya, Arnavutluk-İsviçre

B GRUBU: İngiltere-Rusya, Galler-Slovakya

C GRUBU: Almanya-Ukrayna, K.İrlanda-Polonya

D GRUBU: İspanya-Çek Cum. Türkiye- Hırvatistan

E GRUBU: Belçika-İtalya, İrlanda Cum.-İsveç

F GRUBU: Portekiz-İzlanda, Macaristan-Avusturya

Gruplardan çıkacak takımlarla ilgili değerlendirmeye geçecek olursam;

A Grubu,  Fransa ve İsviçre açısından şanslı bir grup olmuş gibi. Bu iki takımın da fazla zorlanmadan ikinci tura yükseleceğini tahmin ediyorum. Arnavutluk ve Romanya ise ilk tur sonunda elenecek 8 takım arasında gösterilse de Arnavutluk turnuvanın sürpriz takımı olarak en iyi 3.lerde yer alırsa kimse şaşırmasın. İlk kez katıldıkları böylesine bir organizasyonda şahsen başarılı olmalarını isterim.

B Grubunun favorisi İngiltere. Yıllardır üst düzey organizasyonlarda başarılı olamayan İngiltere en azından gruptan ilk sırada çıkmak isteyecektir. Diğer takımların kendi aralarında oynayacağı maçlar ise sıralamayı belirler. Bu üç takım birbirine eşit görünüyor. Bence İngiltere"nin ardından Slovakya ikinci sırada yer alır. Rusya ve Galler ise 3.lük mücadelesi yapar. Tahmini en zor gruplardan biri.

C Grubu da B grubuna benziyor. Grubun ve Euro 2016'nın en büyük favorilerinden Almanya zorlanmadan gruptan çıkar. Polonya ise 2.takım olarak çıkar. Polonya'nın çekişeceği takım ise Ukrayna olur. K.İrlanda"ya bu grupta şans vermiyorum.

D Grubunda favori İspanya'nın ardından her üç takımın da şansları eşit görünürken sanki Hırvatistan biraz daha ağır basıyor. 2008 elemelerinde karşılaştığımız Çek.Cum ve Hırvatistan karşısında alacağımız skorlar merak konusu. Bu kez Hırvatistan bizden 2008"in rövanşını alacak gibi görünüyor. Bana göre İspanya ve Hırvatistan daha şanslı. Türkiye-Çek Cumhuriyeti maçı ise her iki takım için 3.lük mücadelesi şeklinde olur.  Bu maçı kazanan yoluna devam edebilir.

E Grubu favorileri olarak futbolun yükselen değeri Belçika ve her turnuvanın deneyimli takımı İtalya sanki zorlanmadan bir üst tura kalacak gibiler. İbrahimoviç'li İsveç ise ancak en iyi üçüncüler kategorisinden ikinci tura kalır.

F Grubuna bakınca Portekiz kağıt üzerinde favori görünüyor. Turnuvada sürpriz yapmasını beklediğim takımlardan biri de İzlanda. Öne çıkan yıldız futbolcuları olmasa da takım oyununu çok iyi oynuyorlar. Grupta Avusturya 3.olurken Macaristan elenir diyorum.

Yani gruplarında ilk ikiye girerek ikinci tura kalacağını düşündüğüm 12 takım;  Fransa - İsviçre- İngiltere- Slovakya - Almanya- Polonya- İspanya- Hırvatistan- Belçika- İtalya- Portekiz- İzlanda olarak tahmin ediyorum.

En iyi üçüncüler olarak da Ukrayna-İsveç-Rusya ile Türkiye veya Çek Cumhuriyetinin ikinci tura kalacağını düşünüyorum.

Ama futbol bu sonuçta. Hiç ummadığınız bir takım sürpriz yapabilir. Maçlar oynanmadan kazanılmıyor ve tüm yazdıklarımız kişisel  tahminlerden öteye gidemiyor. Zaten futbolun bu kadar çok izleniyor olmasında bu bilinemezlik ve her sonuca açık olmasının etkisi  yok mu?

Milli takımın maçlarına gelince; Türkiye, grubundaki ilk maçını 12 Haziran Pazar günü Paris'te Hırvatistan ile oynayacak. Milliler ikinci maçında ise 17 Haziran'da İspanya ile Nice'de karşılaşacak. Türkiye son maçını da 21 Haziran'da Lens'te Çek Cumhuriyeti ile oynayacak.

İlhan İlmenöz