Obradovic ve hayatın anlamı

14 Haziran 2016 Salı  |  KÖŞE YAZILARI

Öğrenmek isteyenler için hayat hep öğrenmekle geçiyor. Kimseyi küçümsemezsek herkesten bir şeyler öğrenebiliyoruz. Aslında hayat bize hep bir şeyler öğretiyor ama kimi zaman görmeden geliyoruz, kimi zaman da önemsemiyoruz.

 "Hayatın anlamı" ise, zaman içinde özellikle belirli bir yaşa gelenlerin yanıtını aradığı bir soruya dönüşüyor. Kimi için ev, araba, yazlık ya da bankada yüklü bir hesap hayatın anlamı, kimi için ailesi, kimi için dostları, kimi için karşılıksız iyilik yapmak.

Hayatın anlamını soracağımız, konuşacağımız, tartışacağımız insanlar mutlaka vardır hepimizin çevresinde.

Ama..

Normalde bir basketbol koçu hayatın anlamı üzerinde bir çift kelam edebilecek insanların başında gelmez. Onun dünyası çok farklıdır, oyuncular, taktikler, üç sayılar, canlı savunmalar, kazanılan ya da kaybedilen kupalar ve elbette bol sıfırlı kontratlar.

Dün akşam takımını şampiyon yapan Zeljko Obradovic'den beklenen de nasıl kazandıklarını anlatmak, oyuncularını övmek, kısacası zaferinin tadını çıkarmaktı.

Obradovic elbette bunları yaptı yapmasına ama açıklamasının sonunda öyle bir şey söyledi ki, ondan önceki sözlerini önemsizleştirdi, silip attı:

"...Kupalar her zaman güzeldir ama önemli olan daha iyi bir insan olabilmek. Bu da hayatın anlamıdır."

Herhalde, bir basketbol koçundan, hele hele bir kaç dakika önce şampiyonluk tatmış birisinden duymayı bekleyeceğimiz son sözler bunlar...

O zaman...

Obradovic'in antrenörlüğünün değerlendirmesini teknik olarak bu konuları bilenlere bırakalım.

Ve karşımızda duran, hayattaki 56 yılını boşuna geçirmemiş bir insana, başarıları için değil, hayatın anlamını kendince çözdüğü için alkış tutalım.