EURO 2016 - TRT

14 Haziran 2016 Salı  |  GÜNLÜK

Son günlerde büyük bir tartışma başladı.
Kamu yayıncısı TRT, Avrupa 2016 Futbol Şampiyonası'na 90 küsur kişilik bir kadro ile gitmiş. Bu kadro içinde, yayınla doğrudan ilgisi olmayan insanlar varmış. TRT'nin kendi yayıncı kadroları (özellikle maç spikeri) yeterli olmadığından, dışarıdan sözleşme ile kiralanan elemanlar da varmış. Vesaire..

Bu işlerden az çok anlayan biri olarak şunu söylemeliyim:

Bu kadar geniş kapsamlı, yabancı bir ülkenin bu kadar çok kentine yayılmış bir turnuvayı hakkı ile izleyebilmek için, 90 küsur kişilik bir organizasyonun çok kalabalık olMAdığına inanıyorum. Sadece ekranda maç anlatırken sesini duyduğunuz insanlardan ve kameramanlardan ibaret değildir yayıncılık. Bin bir türlü detayı vardır. Gerektiği gibi o detayların mükemmel biçimde yerine getirilebilmesi, kamera ve mikrofon arkasında da çok güçlü bir ekip çalışmasını gerektirir. 

Televizyonculuk öyle, saçını güzel tarayıp kaşını gözünü güzel boyayıp şık da giyinip ekranın karşısına kurulan 3-5 kişinin tek başına yapacağı bir iş değildir..
Bakın size BBC'nin bu turnuvayı kaç kişi ile izlediğini söyleyeyim mi?

Hazır mısınız? 
258 kişi (İkiyüzellisekiz)
Peki BBC'nin Olimpiyat ekibini söyleyeyim mi?

Hazır mısınız?
455 (Dörtyüzellibeş)
Ama, işte burada, zurnanın zırt dediği yere geldik:
TRT ile BBC arasındaki farkı sorgulayacaksınız, değil mi? 
Yerden göğe kadar hakkınız var.
Ben de lafı oraya getireceğim. 
Tek bir örnek verip çekileyim:

TRT'nin maç sonrası röportajlarını izliyorum, genç bir arkadaş elinde mikrofonla yabancı futbolculara şu standart soruyu, şöyle soruyor:
"Welcome program" (Sanıyorum "Programımıza - yayınımıza diyecek ama bilmiyor o kelimeyi - hoşgeldiniz" demeye çalışıyor) Sonra da, "You, match, good play, how result?" gibi laflar ediyor her defasında. (Sanıyorum, Çok iyi oynadınız. Maçla ilgili neler söylemek istersiniz?" demek istiyor) 

Ha işte, o zaman bu 90 küsur kişilik kafileyi sorgularız. Ama başka türlü bir sorgulama olmalı bu.. Sayı üzerinden değil.

Zafer Arapkirli