Macarlar kadar olamıyoruz!

16 Haziran 2016 Perşembe  |  GÜNLÜK

Dün Twitter'da rastladığımız bu fotoğraf doğal olarak hemen dikkatimizi çekti. Fotoğrafın, önceki gece oynanan Avusturya-Macaristan karşılaşması sırasında Macar taraftarlarca asıldığı belirtiliyordu.

Ancak küçük bir araştırma bu bilginin doğru olmadığını, fotoğrafın 2014 yılında oynanan Macaristan-Türkiye karşılaşması sırasında çekildiğini ortaya koydu. Zaten tribündeki Macarca yazılardan da Fransa'da çekilmediği belli.

Pankart o günlerde çıkan gazetelere de konu olmuş ve karşılaşma sonunda Macaristan'daki Türk Jobbik Partisi'nin Genel Başkanı Gabor Vona da Türk- Macar dostluk ve pankart için, "Macar taraftarların böylesine dostane bir jest yapmış olmalarını çok anlamlı buluyorum. Bu, günümüzün düşmanlık ve rekabet dolu dünyasında bilhassa anlamlı ve büyük bir olaydır. Minnettarım bunun için" demiş. Macarların Sibirya'daki Ugor ve Türk kökenli halkların karışmasıyla ortaya çıktığına inanılıyor.

Ama bizim konumuz Macarların Türk kökenli olup olmaması değil.

Bu pankartta bizim asıl dikkatimizi çeken son derece doğru bir Türkçe ile "Biz de Atilla'nın torunlarıyız" yazması. Daha da somut konuşmak gerekirse, Türkçenin en temel kurallarından olan ama toplumun büyük çoğunluğu tarafından yanlış yazılan "de" nin doğru şekilde ayrı yazılması. Türkiye'de ayrı yazılması gereken dahi anlamındaki "de" (da) çoğunlukla yanlış yazılırken binlerce kilometre uzaktaki Macarlar doğrusunu yazmış.

Ne diyelim, darısı bizim başımıza!..

Fotoğraf: İnternet