İşimiz Jirinovski'ye kaldıysa!

20 Haziran 2016 Pazartesi  |  GÜNLÜK

24 Kasım'daki "uçak olayı"nın ardından Rusya ile bozulan ilişkilerin düzelme olasılığı doğal olarak gündemin ilk sıralarına yerleşti.
Cumartesi günü Hürriyet'in manşetinde bir haber vardı: Jiri sürprizi.

Haberde, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım'ın Rusya Liberal Demokratik Parti lideri Vladimir Jirinovski ile görüştüğü belirtiliyor. Hürriyet'e konuşan Yardım, bir arabuluculuk arayışında olmadıklarını, Rusya Komünist Partisi lideri ile de görüşeceğini söylemiş.

Buraya kadar normal görünüyor ama önce Jirinovski'nin kim olduğuna bakalım.

Rusya'da ortalama yüzde 10 oyu bulunan Jirinovski, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana partisi ile katıldığı her seçimde parlamentoya girmeyi başardı. Hatta 1993 yılı sonlarındaki seçimde birinci parti olmayı başardı.

Ama...

Bu aşırı sağcı politikacının asıl özelliği "Kremlin'in Sesi" olması, yani iktidarın söyleyemediği şeyleri söylemesi. Ne kadar aşırı sağcı görünse de aslında bir ideolojisinin olduğunu iddia etmek zor.

Jirinovski gençlik yıllarında Türkiye'de staj yaparken Sovyet rozetleri dağıttığı için gözaltına alınmış ve bu olayı hiç unutmamış. Zamanında Moskova'daki Türk Büyükelçisi'ne, "Bana bir kaç milyon dolar verin Türkiye düşmanı sözler söylemeyim"demiş birisi!

Moskova'da sokağa çıkın ve Jirinovski''yi sorun, gülerek size, "O palyaçodur!" derler.

İdeolojisi, duruşu ve ilkeleri olmayan bir politikacı.

Büyükelçi Yardım'ın Jirinovski ile görüşmesi belki anlaşılabilir, her şeye rağmen Rusya parlamentosundaki partilerden birinin lideri.

Ama eğer Kremlin'i "yumuşatsın" diye görüşüldüyse nafile çaba!

Bizim asıl eleştirimiz Hürriyet'e...

Jirinovski'ni kim olduğunu, ne derece ciddiye alınıp alınmayacağını bilmiyor musunuz? Kaldı ki, haberinizdeki imzalardan biri, 25 yıldır Moskova'da görev yapan muhabirinize ait.

Jirinovski kim ki onu manşet yapıyorsunuz?

Türk-Rus ilişkilerinin düzelmesi Jirinovski'ye kaldıysa yandık!