Euro 2016 ve özeleştiri

21 Haziran 2016 Salı  |  GÜNLÜK

Bizim mesleğimiz, kazalara ve hatalara çok açık bir alan. Özellikle de geniş kitleleri ilgilendiren haber konularında sıkça ve vahim değerlendirme hataları yapabilmek mümkün. O yüzden de, bunu yaptığınızda, açık yüreklilikle ve samimiyetle yapıcı özeleştiri, kaçınılmaz bir ilaç.

Milli Takımın son durumuna ilişkin gelişmelerle ilgili olarak bu sabah NTV'de, gazeteci arkadaşımız sevgili Mehmet Demirkol'dan harika bir özeleştiri duydum:

Dedi ki (mealen) :

"Bizler, medya olarak ciddi bir yanlış yaptık. Burada olup bitenlerle ilgili bildiklerimizi yazıp söylemedik. Oto kontrol uyguladık. Takıma zarar vermesin diye erteledik. Şimdi anlatıyoruz. Belki bunu daha önce yapmalıydık..."

Budur. Meselesinin bizim açımızdan özü budur. yani, neyi kimden gizliyorsunuz kardeşim? Aynı şeyi ülkenin genel gündemi ile ilgili olarak da yapıyor bu medya. "Aman. Ülke olarak birlik ve beraberliği her zamkankinden daha fazla ihtiyacımız olan bu dönemde...." mantığı ile, bir yığın pisliğin, yanlışın ve sorunun üzerini örtmek, duyduğunu kendine saklamak, gizlemek, halkın bilmesine ve haber almasına kendi kendine mani olmak filan...

Bunu yapmaya asla hakkımız olmadığını düşünüyorum..

Zaten muktedirler, bizden bir yığın şeyi saklarken, bilinenin bile yazılıp çizilmesine engel olurken, ağızlara bant-fermuar-kilit vururken, bir de medya kendi kendine neden oto-sansür uygular?

Özeleştiri iyidir. Teşekkürler Mehmet Demirkol. 

Zafer Arapkirli