Menajerler ve Milli Takım

21 Haziran 2016 Salı  |  KÖŞE YAZILARI

Bizim ülkede milli duyguları kabartan dönemlerde gündem maddesi hemen değişir, varlık sebebimiz haline gelir. Avrupa Futbol Şampiyonası'na bir hafta kala başlayan yoğun gündem Milli Takım'ın gerek oyun gerek sonuç olarak yarattığı hayal kırıklığı neticesinde karşılıklı suçlamalar ve sorumlunun kim olduğunu ortaya çıkarma çalışmasıyla sürüyor.

Aslında sorumlu belli, artılarıyla eksileriyle 23 kişilik kadroyu seçen, onların arasından da ilk 11'i belirleyen kimse sorumlu odur. Gerçi dünkü basın toplantısıyla suçu başkasına atması çabası olsa da pek kurtarır bir yanı yok, nasıl başarılı olsak başarıyı paylaşmayacaksa burda da sorumluluğu almak zorunda.

Gelelim bu yazının konusuna...

Malum başarısızlık gelince biz de komplo teorileri bitmez, bu sefer Fatih Terim'in damadının bir menajerlik şirketinde çalışıyor olması bazılarının konunun üzerine atlamasına sebep oldu. 

Ben birkaç bilgi paylaşacağım, ondan sonra karar sizin. 

Milli Takım'da bahsi geçen menajer Ahmet Bulut ile çalışan 5 oyuncu var, bunlar Arda Turan, Gökhan Gönül, Ahmet Çalık, Ozan Tufan ve Hakan Balta. Sonradan kadrodan çıkarılan Alper Potuk, Hasan Ali Kaldırım, Mahmut Tekdemir de yine Ahmet Bulut ile çalışıyor. Bir de aslında Türkiye'den yurt dışına iyi fiyata satılan Atınç Nukan'ın da menajeri Bulut.  Yani Ahmet Bulut söylendiği kadar güçlü olsa bu oyunculardan 1-2'sini daha Milli Takım'a sokardı, kimse de neden alındı demezdi. 

Peki Milli Takım'da 5 oyuncusu olan başka menajer var mı, var o da Angora Sports isimli şirketin sahibi Batur Altıparmak, onunla çalışan futbolcular ise Mehmet Topal, Caner Erkin, Volkan Babacan, Selçuk İnan ve İsmail Köybaşı. Yani Batur Altıparmak da Ahmet Bulut kadar milli takımda oyuncusu olan bir menajer.

Diğer menajerlerden bir tek Engin Kırkpınar'ın 2 oyuncusu var, diğerlerinin ise Milli Takım'da bir oyuncusu var, yani bu söylem çok gerçekçi değil.
Ben de size o zaman başka bir komplo teorisi atayım... 

Şubat ayında gazetelerde Fenerbahçe'nin sermaye artışı için sattığı yeni hisseleri kimlerin aldığı yazıyordu* Bu listenin 8. sırasında tanıdık bir isim göze çarpıyor, Ahmet Bulut. Aaa çok ilginç, bir menajer bir kulüpten hisse mi alırmış, listede biraz daha aşağıya inince 11. sırada başka tanıdık bir isim Angora Spor Menajerlik. Tamam Batur Altıparmak Fenerbahçe altyapısından yetişmiş, babası meşhur Ogün Altıparmak ama hisse alınca...

Peki bu neyi gösterir,?

Sadece Fenerbahçe menajerlere borcuna karşılık hisse senedi vermiş, muhtemelen UEFA'ya gitmeden önce rahat bir nefes almaya çalışmış, diyeceksiniz ki yeterli olmadı, demek ki o miktarlara bile ihtiyacı varmış, listede bugün kovulan Gökhan Gönül, Caner Erkin'in dışında Luigi Datome bile var, muhtemelen bu isimlerin hepsi hisse senetlerini çoktan nakde çevirmiştir. 

Peki menajerler ellerinde hisse olan takımın şampiyon olup hisselerinin değer kazanmasını ister mi, tabii ki. Ama işin aslı muhtemelen paralarını ne zaman alacağını bilemeyen ve Fenerbahçe ile arasını bozmak istemeyen menajerler hisse senedini alalım borsada satarız hiç olmazsa biraz zarar bile etsek paramızı almış oluruz diye bakmışlardır. Bence olan yine Ahmet Bulut'a oldu, hem hisse senedi almış, hem de aforoz edilmiş, belki de daha çok hisse alması istendi almayınca arıza çıktı, bakın Mehmet Topal'ın menejeri Angora aforoz edilmemiş.

Sonuç olarak menajerlerin milli takıma oyuncu seçilirken etkisi olduğuna inanmam, ben teknik direktör olsam tabii ki bu kadrodan 8-9 kişiyi takıma almazdım, ilk 11'i de çok farklı yapardım ama bu da benim teknik direktörlüğüm olurdu, malum Fatih Terim Türk futbol tarihinde bütün matah işleri yapmış bir kişi!!!   

 
   *http://www.hurriyet.com.tr/fenerbahceye-ortak-oldular-40060683 8