Ellerim böyle boş mu kalacaktı!

22 Haziran 2016 Çarşamba  |  KÖŞE YAZILARI

Biraz turizm sektörünü bilenler, biraz Rusya'yı tanıyanlar Akdeniz sahillerindeki boş plajları daha kış aylarında görmüş ve uyarmıştı: Bu yaz Rus turist beklemeyin.

Kimi siyasi nedenlerle bilerek, kimi de Rusya'yı tanımadıkları için bilmeden yalana ortak oldu: Merak etmeyin Rus turistler gelecek!

Yalancının mumu yatsıya kadar...hesabı acı tablo şimdi herkesin gözünün önünde. Son rakamlara göre,  Antalya'ya geçen yılın ilk ayında gelen turist sayısı 241 binden üç bine, evet tam üç bine düşmüş: Yani düşüş oranı yüzde 98.5!

24 Kasım'da  başlayan "uçak krizi"nin sonucu, geçen yıla kadar Antalya'yı kendi sayfiye yeri gibi gören Rus turist şimdi başka ülkelere, mesela Yunanistan'a, İspanya'ya kaçmış durumda. Bu tablo Rus uçağınının düşürülmesiyle iki ülke arasında patlak veren krizin doğrudan sonucu.
Ama düşüş Ruslarla sınırlı değil, bombalı saldırılar ve siyasi gerginlik sonucu genel olarak Antalya'ya gelen yabancı turist sayısı yüzde 60'a yakın düşmüş durumda.

Marmaris'in boş lokantalarından biri...

Diyarbakırlı garson, "Abi buraya daha çok Alman, Hollandalı ve İskandinav turist gelir. Geçen seneye göre bence yüzde 85'lik düşüş var"diyor.

Dalyan'daki bomboş kafelerden biri...

Kimi esnaf belli ki hıncını yerli turistten çıkarmaya çalışıyor!

Bir Türk kahvesi, limonlu bir kek ve ev yapımı (ne demekse!) limonata için gelen hesap 30 lira! Evet, kekin yanında birazcık dondurmayla kiraz da var ama sonuçta 30 lira! Burası şımarık Bodrum değil, Dalyan'ın kendi halindeki kafelerinden biri, insaf!

Yeniden uçak olayına dönecek olursak.

Hep söylenir, dış politikada duygular değil çıkarlar vardır.

Uçak hava sahamızı ihlal ettiği ve Ruslar bu konuda önceden defalarla uyarıldığı için haklı olabiliriz.

Ama uluslararası ilişkilerde haklı olmak yetmiyor.

Bu olay Türkiye'ye zarar verdi mi?

Verdi.

Pişman mıyız?

Evet pişmanız.

Öyle olmasa Rusya ile aramızı düzeltmek için uğraşmayız.

İdam edilen Karadenizli vatandaşa son sözlerini sormuşlar.

"Bu bana iyi bir ders oldu" demiş!

İnşallah bize de böyle bir ders olmamıştır...