Karabağ'da süpriz anlaşma

23 Haziran 2016 Perşembe  |  GÜNLÜK

Yaklaşık 25 yıldır Ermenilerin işgali altında bulunan Azerbaycan'a ait Karabağ'da tarafların sürpriz bir anlaşmaya vardığı haberleri geliyor.

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev'in danışmanı Nevruz Memedov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in evsahipliğinde St.Petersburg'da pazartesi günü yapılan zirvede önemli ilerlemeler sağlandığını açıkladı. Buna göre, Aliyev'le Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Ermeni birliklerinin Karabağ'daki beş bölgeden çekilmesi konusunda ilke anlaşmasına vardı. Bir sonraki aşamada Ermenileri iki bölgeden daha çekilecek, bölgede bir koridor oluşturulacak, ardından da Karabağ'ın statüsü ile ilgili görüşmelere geçilecek. Ancak Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan, iki ülke arasında anlaşmaya varıldığı haberlerini doğrulamadı.

Azerbaycan içinde özerk bir cumhuriyet olan Karabağ 1991 yılında tek yanlı bağımsızlık ilan etmiş, çıkan savaşın ardından 1994 yılında bölgenin tamamı ve çevresindeki bazı yerler Ermenilerin eline geçmişti. Şu anda Azeri topraklarının yüzde 20'sinden fazlası Ermenilerin işgali altında bulunuyor.