İsrail ile oldu Rusya ile neden olmasın?

27 Haziran 2016 Pazartesi  |  GÜNLÜK

Rusya'da Türkçe yayın haber haber sitesi Türk.Rus.Com'un yorumu:

Haber manşetlerde: "Türkiye ve İsrail anlaştı... Tarihi barış... El sıkıştık..." Uzun bir aradan sonra Türk dış politikası için iyi bir haber, umut veren bir gelişme. "En kötü barış, en kötü savaştan iyidir" diye boşa söylenmemiş...

BBC haberi şu cümlelerle aktarıyordu bu sabah: AA'ya konuşan Türk yetkililer iki ülke arasında ilişkilerin normalleştirilmesi için yürütülen müzakerelerde anlaşmaya varıldığını doğruladı. Tarafların anlaşmayı pazar günü biraraya geldikleri İtalya'nın başkenti Roma'da sonlandırdığı belirtildi. Başbakan Binali Yıldırım bugün saat 13'te anlaşma ile ilgili olarak açıklama yapacak. ABD'nin de desteğiyle varılan anlaşmanın Salı günü imzalanacağı belirtiliyor."

Türkiye'nin yakın tarihinin en derin krizlerinden birini yaşadığı İsrail ile tokalaşması, Rusya ile de sorunun noktalanması için, kamuoyunda son derece elverişli bir psikolojik zemin hazırlamıştır.

İktidarın, yıllardır katı ideolojik vurgularla hedef alınan İsrail ile bile anlaşabilme başarısını göstermesi; bırakın ideolojik bir meselemiz olmamasını, her anlamda inanılmaz önemli bağlarımız ve ortaklıklarımız olan Rusya ile anlaşmayı çok daha mümkün kılabilecek bir gelişmedir...

Kamuoyuna, "Aslolan devletin, milletin, halkın çıkarlarıdır. Uluslararası ilişkilerde duygusallığa yer yoktur. Yeri gelir özür dilenen taraf olursunuz, yeri gelir özür dileyen taraf. Yeter ki yaptığınız her şeyin, attığınız her adımın, ödediğiniz her bedelin halkınızın iyiliği için olduğuna inanın ve halkınızı buna inandırın" deme şansı doğmuştur.

Maalesef Türkiye uzun süredir dış politikada "sıfır sorun politikalarından "komuşlarının çoğu ile sorunlu" bir çizgiye geldi.

İsrail ile imzalanacak anlaşma bu açıdan bir dönüm noktası olabilir. 

Yeniden "barışçı, uzlaşmacı, dengeli" dış politikalar dönüşün ilk adımı yapılabilir.

Yitirilen uluslararası saygınlığın telafisi yolunda harç yapılabilir. 

Rusya ile uzlaşma yolunda önemli bir psikolojik köprü olabilir.

Yorumun devamını okumak için TIKLAYIN