Messi'den Maradona olmaz

29 Haziran 2016 Çarşamba  |  SERBEST KÜRSÜ

Arjantin"in katıldığı her büyük turnuva sonrası iki büyük yıldızı Maradona ve Messi kıyaslamaları yapılır. Ancak bundan sonra yapılmayacak gibi. Çünkü Copa America finalinde Şili'ye penaltı atışlarında 4-2 mağlup olarak kupadan olan Arjantin'de, takımın ilk penaltısını kaçıran Lionel Messi, maç sonunda; "Hep Arjantin'in şampiyon olması için elimden geleni yaptım ama başaramadım. Anladım ki bu durum benim için değil" diyerek milli takım kariyerine noktayı koyduğunu söyledi.

Öncelikle bu iki yıldızı futbol-yetenek-takım başarıları ile kıyaslayabilmek ne kadar doğru olur bilemem. Çünkü her futbolcuyu o dönemin futbol özellikleri ve yapıları ile değerlendirmek gerekir. Günümüz futbolundaki -saha ve zeminler-futbol malzemeleri- hakem ve oyuncuların futbola bakışları-taktik-teknik-oyun yapıları gibi özellikler bundan 30-40 yıl önce çok daha değişikti.

Maradona her şeyden önce kişiliği, karakteri, dominant yapısı ile Messi'den çok farklı birisiydi. Messi mahallenin uslu çocuğu görüntüsünde iken, Maradona aynı mahallenin kavgacı-isyan eden, haksızlıklara karşı koyan gerektiğinde mücadeleye sonuna kadar devam eden ağabeyi görünümünde. Maradona tam anlamıyla gerçek bir lider, Messi ise yetenekli ama uysal bir takım oyuncusu.

Maradona'nın düzene ve sisteme baş kaldıran kişiliği futboluna da yansıyordu. O'nun için sahada "yapılamaz imkansız" denilen bir şey yoktu. 1986'da Meksika'da Arjantin kupaya uzanırken Maradona tüm imkansızları başarmış ve bir efsane olmuştur. Messi ise tamamen düzen ve sistem adamı. Barcelona'da tıkır tıkır işleyen futbolu bunun en güzel örneği. İşte sadece bu nedenlerden dahi Messi'den Maradona çıkmaz. Kimse boşuna uğraşmasın.

Evet Messi günümüzün en önemli yıldızlarından, benim de çok takdir ettiğim ve beğenerek izlediğim futbolculardan biri. Hatta her zaman için en beğendiğim 5 futbolcu arasında da yer alır ama O'nu Maradona ile kıyaslayarak beklentileri yüksek tutmak hem yanlış olur, hem de Messi ve Maradona'ya karşı haksızlık olur.

Bence Messi'yi Messi yapan Barcelona'da oynanan yüksek sayıda pasa dayalı oyun yapısı ve yıllardır bu oyun anlayışına uygun oyuncu toplulukları. Messi de bu takımın tam anlamıyla maestrosu. Barcelona"da  elde ettiği istatistiklere bakılırsa, Messi gerçek bir rekortmen. Ancak Barcelona"daki sistemin ve takım arkadaşlarının olmadığı takımlarda-Arjantin Milli takımı da dahil- Messi"nin başarılı olma şansı tam bir muamma.

Maradona ise Napoli gibi her sezon küme düşmemeye oynayan mütevazı bir kentin kaderini değiştiren tam bir halk kahramanı. Maradona gelir gelmez , futboluyla İtalya'nın kuzeyinde bulunan büyük ve mağrur kulüplere adeta meydan okumaya başladı . Milan, Juventus, İnter, Roma, Lazio gibi devler o yıllarda fırtına gibi esiyordu ve bu devlerin arasından sıyrılıp şampiyon olmak elbette bir mucizeydi..

Ama yeryüzüne mucizeler yaratmak için gelmemiş miydi Maradona...Tarihi boyunca sadece 2 adet İtalya Kupası'ndan başka bir başarısı olmayan Napoli'nin Maradona sayesinde 2  Seri A şampiyonluğu ve 1  UEFA Kupası  oluyordu. Maradona, bu başarıları ile çizmenin güneyinde gerçek bir destan yazarken Napoli halkı da O'nu bağrına basıyordu.

Maradona güneyin gururuydu . Çünkü İtalya'nın kuzeyi ile güneyi arasında bariz bir şekilde hissedilen bir ayrımcılık söz konusuydu . Refah düzeyi ve gelişmişliği ile güçlü bir yapıya sahip olan kuzey'in futbol kulüpleri güneye fazla şans tanımıyordu. Maradona ile Napoli'nin başkaldırısı bu yüzden büyük anlam taşıyordu. 

Napoli halkı Maradona'ya  etten kemikten yaratılmış bir insan gözüyle bakmıyordu. Hatta 1990 yılında  İtalya'da düzenlenen Dünya Kupası'nda kendi ülkesi yerine Maradona'yı destekleyen bir sürü Napoli'li vardı.  Arjantin milli marşının ıslıklanmadığı tek stad Napoli stadı olmuştu . Maradona ve Napoli, bir kent ile bir efsanenin birbiriyle uyumunun şahane bir örneğidir. İkisinin birlikteliği adeta büyüleyici bir aşk hikayesiydi.

O'nun hocalığını da yapmış olan Arjantin'li teknik adam Menotti bakın Maradona-Messi kıyaslaması için ne diyor;

"Messi ile Maradona'yı kıyaslıyorlar. Gülüyorum. Messi, bir orkestrada (Barcelona) yer alıyor. Oysa Diego, bir bando takımını (Napoli) orkestraya dönüştürmüş efsanedir."

Arjantin"de adına para bastırılıp  tarikat/kilise bile kurulan, milyonları kendine bağlayan, yüzyılın futbolcusu, yeşil sahaların kural tanımaz anarşisti Maradona, yeri çok kolay doldurulamayacak, gerçek bir futbol efsanesidir.

Ama  her ikisinin de sevenleri için gönüllerdeki yeri elbette bambaşkadır. O açıdan Messi Messi'dir, Maradona da Maradona...

Benim futbol ilahım ise her zaman için Maradona'dır...

İlhan İlmenöz