Hürriyet'in Felluce haberine bravo!

05 Temmuz 2016 Salı  |  İYİ

Medya Günlüğü'nde sık sık eleştirdiğimiz bir konu var: Özel haber yapma alışkanlığının yok olmaya başlaması...

Gazeteciliğin artık farklı boyut kazandığı Türkiye'de muhabirler genelde "rutin" diye haber edilen haberleri izlemekle yetiniyor ya da ajanslardan gelen haberleri kullanma kolaycılığına sapıyor. Zaten medya yöneticilerinin de muhabirlerden özel haber talebi artık neredeyse hiç yok!
Bu koşullarda özel bir haberle karşılaşınca çölde vaha görmüş gibi oluyoruz, tıpkı Hürriyet'in bugünkü manşetinde yer alan Felluce haberi gibi...

IŞİD'in elinden alınmasından bir gün sonra bölgeye giden ilk yabancı gazetecilerden biri olan Hürriyet'in Washington muhabiri Tolga Tanış'ın haberi şu cümlelerle başlıyor:,

"Havalimanına indiğiniz andan itibaren karşınıza adım başı polis kontrol noktaları çıkıyor. Elinizde belgeler. Sürekli sorgulanıyorsunuz. İçeride kurtarılmış bölgeler var. Her yere giremiyorsunuz. Etraf harabe halde. Savaşın kalıntıları. İşsizlik, fakirlik sosyal hayatı tüketmiş. Kimse birbirine güvenmiyor. Herkes kendi mezhebiyle..."

Çarpıcı izlenimlerin yanı sıra özel söyleşilerin yer aldığı Felluce röportajı için, son zamanların dikkat çekici muhabirlerinden biri olan Tanış'ı kutluyoruz.