Cumhuriyet'te ne oluyor?

07 Temmuz 2016 Perşembe  |  GÜNLÜK

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın "geçici olarak" görevi bırakması ve dokuz gazetecinin istifa etmesi soru işaretleri yarattı.

Yayın Danışmanı Doğan Satmış'ın geçen hafta görevinden alınmasının ardından dün de ilginç gelişmeler yaşandı. Medyatava'dan  Canan Kaya'nın haberine göre, önce Dündar, "Yaz süresince sakin bir köşede yeni bir kitaba kapanmak ve geleceği planlamak istiyorum. Bu süre içinde Genel Yayın Yönetmeni olarak idari/editoryal bütün yetkilerimi Cumhuriyet Vakfı'nın İcra Kurulu'na devrediyorum"açıklamasını yaptı. Ardından Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Tahir Özyurtseven, Yazı İşleri Müdürü Baydu Can, yazı işlerinden Murat Kürşat Can Doker, Emine Özcan, emlak sayfası editörü Ceren Kumbasar, portre yazarı Zeynep Miraç, karikatürist Cihat Hazardağlı, röportajlarıyla tanınan Selin Ongun ve dış haberler şefi Pınar Ersoy istifa etti. Özyurtseven başta söz konusu isimleri çoğu Milliyet kökenliydi.

Dündar dün Twitter'dan, "Yorucu bir maratonun ardından bir süre izin kullanacağım. Sonra? Mücadele kaldığı yerden devam edecek. Dostlar üzülmesin. Düşman sevinmesin" diye yazdı.

Geçen hafta görevinden alınan Satmış, "...Tabii gazete içinde bir yönetim krizi olduğunu da ayrıca belirteyim. Bunun devamı da gelebilir. Yönetim, 'Can Dündar kalsın ama ekibini tasfiye edelim' gibi bir mantık içinde ve  bu tasfiyenin ilk halkası da ben oldum "demişti. Gazete yönetimi Satmış'ın görevinden alınmasından sonra şu açıklamayı yapmıştı:

"...Bizi rahatsız eden konu, ticari firmaların tüm masrafları karşılayarak, sponsorlu yurt dışı gezi ve turlarına bir gazete yöneticisinin katılıp, ardından -bir tür kefaret ödermişcesine- gizli reklam niteliğinde ya da geziyi organize eden firmanın istediği doğrultuda ve görünüşte haber formatında yayım yapılmasıdır".

T24, Satmış'ın gazeteyle ilişkisinin kesilmesinin ardından Yayın Koordinatörü Murat Sabuncu ile Dündar'la birlikte Cumhuriyet'e gelen  Özyurtseven arasında da anlaşmazlık çıktığını, tarafların birlikte çalışmakta zorlandığını yazdı.

Medya çevrelerinde, görevi geçici olarak Aydın Engin'in üstleneceği ve Dündar'ın  büyük olasılıkla eylül ayında döneceği konuşuluyor ancak yaşananlar konunun "basit bir izne çıkma"olmadığını derinlerde sorunlar bulunduğunu gösteriyor.

Bu gelişmelerin ardından Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay gelişmelerle ilgili olarak bugün şu açıklamayı yaptı:

"Genel Yayın Yönetmenimiz Can Dündar, kendisine yönelik silahlı saldırı girişiminin hemen ardından son bir yıldır yaşadığı cezaevi, mahkumiyet, vb kaynaklı aşırı yorgunluğu da dikkate alarak yaz dönemi için 1,5-2 aylık bir izin ve tatil programını o dönemde yapmış ve yönetim kuruluyla bu durumu paylaşmıştı. Dolayısıyla, Can Dündar'ın izin ve tatil programında, başkaca anlamlar arayanlar, bu tatil ve izin kullanımı olayını "geçici olarak görevi bıraktı" gibi kuşku yaratan başlıklarla duyurmaktadır. Can Dündar Cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmenliği görevine devam etmektedir. Kendisi de gördüğü lüzum üzerine bu durumu gazetedeki çalışma arkadaşlarına duyurmuştur. Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Tahir Özyurtseven ve onun gazetemize kazandırdığı birkaç gazeteci bugün istifa ettiklerini bildirmişlerdir. İstifa nedenlerini bizzat kendilerinin söylemesi daha uygun olacağından, bu konuda şimdilik bir beyanda bulunmamız uygun olmayacaktır. İstifa eden gazeteci arkadaşlarımıza, gazetemize yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ederiz. Cumhuriyet gazetesi, 92 yılı geride bırakmış ve sadece basın sektöründe değil, tüm sektörler bazında Türkiye'deki en köklü kurumlardan biridir. Bağımsızlığından, özgünlüğünden, eşsizliğinden,haberciliğinden ve ilkeli duruşundan dolayı sürekli hedefte olan ve başta siyasi iktidar olmak üzere birçok çevrenin rahatsız olduğu Cumhuriyet gazetesi, aynı çevreleri rahatsız etmeye devam edecektir. Cumhuriyet gazetesi, tek tek bireylerin çok üstünde bir kurumsal varlığa, geleneğe ve geleceğe sahiptir. Cumhuriyet'te herkes geçici, kurum ve yayıncılık kalıcıdır. Bu bilince sahip emekçileriyle beraber ilkeli, tutarlı, dürüst, nesnel ve gerçeğe uygun haberciliğine devam edecektir. Cumhuriyet ailesine son bir yıl içerisinde katılan birkaç arkadaşımızın kendi istekleriyle ayrılma kararı vermiş olmalarını saygıyla karşılıyoruz. Cumhuriyet'te birkaç kişinin istifasını, sanki kriz varmış gibi sunmak ve bundan bir yarar elde etmek isteyenler, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da avuçlarını yalayacaktır. Maksatlı dedikodu ve yalanlara fırsat vermemek amacıyla bu açıklamanın yapılmasına gerek görülmüştür. Saygıyla duyurulur."