Leman'dan tartışma yaratan kapak

20 Temmuz 2016 Çarşamba  |  GÜNLÜK

Mizah dergileri son kapaklarında 15 Temmuz darbe girişimini konu aldı. Leman darbe girişimi için "tiyatro" imasında bulundu, Uykusuz Fethullah Gülen'i işaret etti, Penguen ise toplumdaki kutuplaşmayı öne çıkardı.Leman, derginin dağıtımının polis tarafından engellendiğini duyurdu.

Leman'ın "Darbe özel sayısı" kapağı iktidar yanlısı medyada tepki çekti. Yenişafak kapak için şunları yazdı:

"Bugüne kadar yayımladığı yanlı karikatürler sebebiyle büyük tepki çeken Leman dergisi , FETÖ'cü darbe girişiminin ardından da büyük bir rezilliğe imza attı.
Dergi, yayınladığı 1281'inci sayısının kapağından 240 kişinin şehit düştüğü ve binlerce vatandaşımızın yaralandığı FETÖ'cü darbe girişimini çarptırdı.
Kapakta yer alan karikatürde FETÖ'cü askerler ile vatandaşın karşı karşıya gelmiş olması bir kumara benzetildi. FETÖ'nün üniformalı askerleri de 'Mehmetçik' olarak yer aldı. Ayrıca sokaklara dökülen her görüşten milyonlar, 'yüzde 50' tanımlamasıyla anıldı."

Haber7.com sitesi de şunları yazdı:

"Din ve devlet düşmanı kimliğiyle bilinen Leman adlı dergi bu haftaki kapağıyla alçaklığın zirvesine çıktı. FETÖ'cü hainlerin düzenlediği darbeye 'Tiyatro' diyen dergi darbeyi övdü. Sosyal medyada büyük tepki çeken bu kapağın ardından kullanıcıların ortak tepkisi şu şekilde oldu: Aziz şehitlerimizin ruhu için bu derginin kapatılması gerektiğini söylediler."