Kız arkadaşsız tatil ne işe yarar?

03 Ağustos 2016 Çarşamba  |  SERBEST KÜRSÜ

-akçay notları- 

yalnızlık "yalnızlık"tan öte bir şey. 

tırnaklarımı kesmek için tırnak makası. biri. ancak yok. tırnaklarım uzamış ve siyah kirlerle dolu. bayağıdır kesmemişim. dün buraya gelince fark ettim. utandım hemen. tırnak makası aradım. ertesi gün -bugün- anca buldum. babam verdi. küçük yararlar. babamın bana bazen sunduğu. 

sonra, düşündüm. tırnakları upuzun, kipkirli o sokakta dilenir, kadını. nereden geldiği belirsiz. ne evsiz, ne dilenci, ne değil. 35 yaşına girmeme 11 gün kala. bu pazar. bugün. bu yaştan sonra bir de dgs kazansam, 31 temmuz da, olur mu iki yıl okusam, iktisadı, bir umut olur mu, şükrü bey? ne olur bana cevap yazın. bir yanıt verin. ne olur. 

burada, bu küçük çiftlik evinde o kadar yalnızım ki, 

halamın kocası, her an oğlunu övüyor; oğlunun -olacak- düğününü ballandıra ballandıra anlatıyor. 

ben, ne diyeceğimi bilemiyorum.

televizyon başına gidiyorum.

öğleden sonra, deniz kenarına gittik. tek dostum lap topum yoktu yanımda. üzüntülü bir yalnızlık, yalnız. canım çoksıkıldı. bitişik, karmakarışık, dip dibe. kapkalabalık. tıkış tıkış bir sıkıntı, içimde. içime sığmıyor. taşıyor can sıkıntısı.   

bir şeyler yazabilsem biraz rahatlardım. hava sıcaktı. gazete almaya, uzağa, güneşin alnında yürüdüm. üç gazeteci geçtim. geri döndüm. gazeteler elimde. 

gazeteler de olmasa hiçbir avuntum yok. ve arkadaşım.

-bir tatil ne işe yarar?- 

kız arkadaş edinmezsen tatil bir işe yaramaz. yine kız arkadaşım yok. edinemiyorum. içimi; yoğun, kesif bir keder kaplıyor. annem umursuyor bu kederi ve o da üzülüyor. (beni tek umursayan da annem, zaten.) "ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar" kızlarla nasıl yakınlaşılacağını da unuttum.(2007'de de buraya geldiğimde, az buçuk biliyordum, daha cesaretliydim) (ki zaten artık yaş da aldım -bayağı- kızlar için.) -ondan önce de 5 yıl tatil yapmamıştım ya.- babam bir parça, bir zerre, bir katre yardım etmiyor. ve etmeyecek. hiçbir zaman. bana babalık yapmayacak. gömülmeyi bekliyor. son 50 yıldır. babam, öldüğünde üzülmeyeceğim. hiç yaşamadı ki! 

-ki halam da eskiden hep frenlerdi beni böyle girişimlerim sırasında. b.annem de sanki 100 yaşına gelince flört edeceğim sanırdı. sanıyor mu? umursamıyor mu artık; bilmiyorum-

son üç tatil yalnızlıktı. ve 2012. dört günlük yalnızlık. daha önce 5 yıl tatil yapmadım. 2013 de de gezi olayları etkisi falan karışıklık derken. güme gitti, tatil. nedense, kaynadı. 

kaybetmek zorundaymışım gibi- halamın kocası her fırsatta aşağılıyor. zaten makbul biri değil. 

yüceltiyor bir yandan da oğlunu. oğlunu okuttu çünkü. dört yıllık. zamanında. 2006-2008 2009 24-25 yaşına dek. o yatıyordu oysa, çiftlikte. benden kopyayla -halam- okuttu onu. dgs'ye sokturdu. beni de aynı yıl okuldan alıp, kaydımı zorla sildirdiler. hayatım karardı. babam, tek söz etmedi. öğrenilmiş çaresizliği vardı.        

yıldız hanım sorunlarımdan sıkılmış olmalı, bana soğuk davrandı. haklı da. artık ona yazmayacağım: tek okurum, şükrü bey.

Allah var, büyük harfle. olmak zorunda. bu kadar yaşadığım adaletsizlikten sonra, tek dileğim bu. aksini düşünmek bile istemiyorum. ne olur bana dokunma, tek okurum, şükrü bey. bu kadar adaletsizlik çok geliyor bana. 

n.h.alev