'Gazeteciler serbest bırakılsın'

12 Ağustos 2016 Cuma  |  GÜNLÜK

"Diyarbakır'ın Sur ilçesinde On Gözlü Köprü yakınlarında gerçekleşen saldırıyı haber yapmak amacıyla bölgeye giden Evrensel Gazetesi muhabirleri Hasan Akbaş, Fırat Topal, Serpil Berk ve Serbest Gazeteci Sertaç Kayar önceki gün akşam saatlerinde gözaltı alındılar.

Diyarbakır'daki saldırıyı kamuoyuna ilk olarak olay yerinden duyuran ve fotoğraflar geçen gazetecilerin gözaltına alınmasının savcılık talimatıyla gerçekleştiği öğrenildi.  

Meslektaşlarımızın görevlerini yerine getirirken gözaltına alınmalarını,  halkın haber alma hakkına bir müdahale olarak görüyoruz.

Olay sırasında  yakın bir kafede çay içerlerken, patlama üzerine olay yerıne ulaşıp,ilk haberleri kamuoyuyla paylaşan gazetecilerin,''şüpheli'' olarak görülmesi ve gözaltına alınmaları basın özgürlüğüne aykırıdır.

Saatlerdir gözaltında tutulan gazetecilerin elbiselerinin de kriminal incelemeye gönderilmesi, olay gazeteciliğinde sıklıkla rastlanılan bir uygulama değildir.Yaşanan O HAL kapsamında da,  alışkanlığa  yol açmamasını dileriz.    

Evrensel gazetesinin 3 kadrolu muhabiri ile Reuters 'ın serbest muhabirinin biran önce salıverilmesini talep ederken, halkın doğru ve yansız haber alma hakkı ile basın özgürlüğünün sonuna kadar korunmasının önemini hatırlatırız."

Gazetecilere Özgürlük Platformu