Türkiye-Rusya 'aldatılanlar birliği'

12 Ağustos 2016 Cuma  |  GÜNLÜK

Putin ve Erdoğan'ın bir araya geldiği tarihi zirvenin Rus basınındaki yankıları sürüyor. "Türkiye ile Rusya'nın yakınlaşmasını Batı neden yakından takip ediyor?" Business FM ünlü uzmanlara bu soruyu yöneltti: İşte farklı yorumlar:

Vladimir Sotnikov (Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Öğretim Görevlisi)

Kanımca Erdoğan öncelikle siyasi değil, ticari-ekonomik ortaklık ile ilgileniyor. Erdoğan, Rusya ile ilişkilerin yanı sıra, çok ihtiyaç duyduğu Batı devletleri ve ABD ile de ilişkileri düzeltmeye çalışacaktır. 

Putin ile Erdoğan'ın ilişkileri "Batı tarafından aldatılanların birliği" olarak nitelendiriliyor. Bu, uzun süreli bir dostluk için en iyi temel değil. Ancak bugün bu ilişki her iki liderin de çıkarına. 

Washington, Erdoğan'ın Moskova ile yakınlaşmasının ABD ile Türkiye'nin ilişkilerine zarar vereceğini düşünmüyor. 

Diğer yandan, eğer Batı St.Petersburg zirvesine bu kadar ilgisiz olsaydı, farkına farmazdı. Ancak görüşme günün konusu oldu.

Aleksandr Rar (Gazeteci, politolog)

Batı'da Türkiye'nin, Rusya ile bir oyun oynayacağından çekiniyorlar. AB, Türkiye ve Rusya'nın kendi "yumuşak cephesi"ni açacağından endişe duyuyor. 

Türkiye Cumhurbaşkanı, artık bir "değerli dostu" olduğunu gösteriyor ve ülkesinde AB Bakanı'nın Avrupa'ya ültimaton vermesine izin veriyor. 

Eğer Tükiye AB'den vizesiz rejimi alamazsa, mültecilerin sorunlarıyla ilgili anlaşmadan çıkacak. 

"NATO'ya bağlılık devam eder"

"Ankara'nın NATO'dan çıkma, ŞİÖ'ye girme yönündeki tüm sözleri şantajdan ibaret. Türkiye aslında NATO'dan çıkmak istemiyor, NATO için önemli bir ileri karakol olmayı sürdürüyor." Karadeniz-Hazar Bölgesi Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Müdürü, ünlü Türkolog Vikor Nadein-Rayevski, Erdoğan-Putin görüşmesini Komsomolskaya Pravda gazetesine değerlendirdi: 

"Türkiye dikbaşlılık ve ulusal çıkarlarını koruma çabası gösteriyor.  Bundan dolayı zor durumda kaldı. Birincisi, Ankara bugün AB ve ABD ile ilişkilerde izole edilmiş durumda.  İkincisi, bölgede de izole edildi. Çünkü Türkiye Irak'ta, Suriye'nin kuzeyinde ve ülke içinde Kürtlere karşı 'sessiz' savaşlar veriyor. Tüm bunlar için para gerekiyor. Erdoğan'nın Rusya ile dostluk kurması lazım ve Batı'nın buna karşı tepkisi olumsuz olacak. 

Ancak Ankara'nın NATO'dan çıkma, Şangay İşbirliği Örgütü'ne girme yönündeki tüm sözleri şantajdan ibaret. Türkiye aslında NATO'dan çıkmak istemiyor. Bazı uzmanlar, iki liderin buluşmasının neredeyse Batı karşıtı birlik kurma niyeti olduğunu söylemekte aceleci davrandı. Bu böyle değil. Türkiye, NATO için doğu Akdeniz'de önemli bir ileri karakol ve ABD'nin başlıca müttefiklerinden biri olmayı sürdürüyor."

(TürkRus.Com)