Saray'ın cariyesi 'adalet'

02 Eylül 2016 Cuma  |  KÖŞE YAZILARI

Adalet mülkün temeliymiş de bizim haberimiz yokmuş.

Mahkeme kürsülerinin arkasındaki duvarın üst bölümünde yer alan ve üzerinde "Adalet mülkün temeli" yazılı levhaların, bugün için bir anlamı kalmamış, adeta duvar süsü olmuştur!

Yargı, bağımsızlığına ve tarafsızlığına kavuşuncaya kadar, bu levhalar acilen indirilmelidir.

Yargı ve adalet, günümüze kadar böyle zedelenmemiş ve sahipsiz kalmamıştır.

Yargı ve adalet, devletin temeli olma işlevini kaybetmiş, siyasal iktidarın bekçiliğine alet edilir hale getirilmiştir.

Yargı; 15 Temmuz hain darbe girişimini bahane edilerek, beraberlik çağrısı kisvesi altında, kendi kafasındaki düşüncelerine göre, muhalefete danışmadan ve Meclisi devre dışı bırakarak devleti yeniden yapılandırmaya çalışan iktidarın sağ kolu haline getirilmek istenmekte ve etkin pişmanlıktan yararlanacakları vaatleri ile gizli tanık yapılan kişilerin gerçek dışı beyanlarıyla, muhalif masum kişilerinde FETÖ'cü olduğu iddiası ile yaftalandıkları görülmektedir..

Durum, yargı adına çok vahimdir.

Yargı; yeni adli yılın açılış töreni ile, yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanı'nın vesayeti ve himayeleri altına alınmış , Cumhurbaşkanlığı Sarayında yapılan adli yıl açılış töreni ile bu vesayet dost ve düşmana ilan edilmiştir.

Kuvvetler ayrılığı ilkesi, ayaklar altına alınmış, resmen can çekişmektedir.

Teşbihte hata olmaz, "yargı sarayın haremine cariye yapılmak istenmektedir".

15 Temmuz darbe girişiminin zorunlu kıldığı birlik ve beraberlik ruhu; muhalefetin, siyasal iktidarın tüm icraatlarına tartışmasız itaat etmesi, eleştiri hakkını kullanmaması ve yargının da yürütmenin ve siyasal iktidarın vesayeti ve emri altına girmesi demek değildir.

Birlik ve beraberliğin devamı konusunda azami özen ve gayreti göstermek, dayatmalardan ve olup bittilerden kaçınmak görevi, en başta siyasal iktidara düşmekte olup, birlik ve beraberliğin; siyasal iktidarın, kendi iktidarını dikensiz bir gül bahçesinde sürdürmesi için siyasal iktidara tanınan bir imtiyaz olmadığı, ülkenin menfaat ve yararlarıyla sınırlı olduğu unutulmamalıdır.

Sayın Cumhurbaşkanı'nın adli yıl açılış törenini tüm haklı itirazlara rağmen, Cumhurbaşkanlığı Sarayında yapması, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra yakaladığımız birlik ve beraberlik ruhuna zarar verdiğini düşünüyor, ülkem adına endişeleniyor ve diyorum ki;
" Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunamaz".-Mustafa Kemal Atatürk