Putin'in kazası ve medya

07 Eylül 2016 Çarşamba  |  GÜNLÜK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin makam aracının kaza geçirmesi haberi hemen hemen bütün internet sitelerinde yer aldı.

Bu haberle ilgili çok soru işareti var ama elbette bütün internet siteleri sorulması gereken soruları sormadan kullandı. Tabii, işin ucunda "tık" var!

Nedir o soru işaretleri?

Haber ilk olarak İngiliz Daily Mail gazetesinin sitesinde yer aldı. İşin ilginç tarafı Daily Mail kaynak olarak Rus medyası gösteriyor ama Rus medyasında bir kaç önemsiz internet sitesi dışında böyle bir haber yok!  Dahası, uluslararası ajanslar da "nedense" böyle bir habere yer vermiyor!

Daily Mail'e göre, Putin'in makam aracı Moskova'nın en ünlü ve işlek caddelerinden Kutuzov'da karşı yönden gelen bir araçla çarpışıyor ve makam şoförü hayatını kaybediyor. Daily Mail, "Putin'in makam aracı" diyor ama aracın Kremlin'e değil, Federasyon Konseyi'ne  (senato) kayıtlı olduğunu söylüyor. Putin'in makam aracı denilen araba neden Kremlin'e değil de başka bir kuruma kayıtlı olsun? Kaldı ki, araç Kremlin'e kayıtlı olsa bile Kremlin'in sahibi göründüğü yaklaşık 200 lüks araç var, bunlardan gerçekten makam aracı olarak kullanılan sadece bir kaç tane.

Gazeteye göre kazaya karışan aracın markası BMW, oysa bilindiği kadarıyla Putin'in makam araçları Mercedes.

Daily Mail, kazada makam aracında hayatını kaybeden sürücüden "Putin'in en sevdiği şoför" diye söz ediyor ama bu bilgiyi hiçbir kaynağa dayandırmıyor. Yani aslında Daily Mail, Batı tipi gazeteciliğin bütün kurallarını hiçe sayan bir "haber" yapıyor ve en çok da Türk medyası üstüne atlıyor. (Dün, kazada ölen kişinin Putin'in makam aracını hiç kullanmadığı, kimi zaman bakanların makam aracını sürdüğü ortaya çıktı)

Elbette asıl eleştirilerimiz Daily Mail'e ama oradaki bilgileri sorgusuz sualsiz alan Türk medyasının da suçu az değil.

Tabii haklısınız, Türk meydasında hangi muhabir ya da editör yukarıdaki soruları soracak, haber gerçek mi değil mi diye araştıracak?! Emeğe ve zaman yazık!

Zaten öyle yapsalar Türk medyası bugünkü acınacak durumunda olmazdı!