Basın Özgürlüğü ödülü tüm basına

08 Eylül 2016 Perşembe  |  GÜNLÜK

Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından geleneksel hale getirilen 'Basın Özgürlüğü Ödülü' bu yıl bir gazeteciye değil, Türkiye'de demokrasiden yana tavır alan tüm basın emekçilerine verildi. Ödül, Basın Konseyi'nin yanı sıra, Türkiye Gazeteciler Federasyonu, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Çağdaş Gazeteciler Derneği'ne verildi. Basın Konseyi adına ödülü Başkan Pınar Türenç, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar'dan aldı.  

Törende bir konuşma yapan Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, ödül almanın "onurlandırıcı" olduğunu belirterek, "Keşke demokrasilerin olmazsa olmazı ifade ve basın özgürlüğü kısıtlanmasa da bu yoldaki çabalarımız için bizlere bu ödüller verilmese" dedi. 

Türenç, darbelerden en fazla basın özgürlüğünün yara aldığını, darbe kalkışmasına ilk dakikalarda tüm basının buna karşı koyduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Ne var ki, sonrasını iyi getiremedik. Yasaklamalar, OHAL'in 30 günlük gözaltıları, tutuklamaları, yayın engellemeleri, gazetelere el koymalar bitmek bilmedi. Geçmiş yıllarda Silivri kapılarındaydık. Çok uzun süren Ergenekon sürecinde, tutuklu meslektaşlarımıza ziyaretler yaptık, moral verdik. Basın Konseyi öncülüğünde Silivri kapısında UMUT NÖBETLERİ tuttuk. Ama bu kez, kalkışma sonrası son tsunamiye yakalandık. Yüzü aşkın gazeteci bugün Türkiyem'de tutuklu. Cumhurbaşkanı dert yandı. At izi, it izine karışıyor diye... Evet, sapla saman çoktandır karıştı. Duygu ve düşüncelerini söylediği, yazdığı için ve soru sorduğu için, hatta başka işleri olmayan yazarlara karşı da bir salgın gibi yayılan gözaltı ve tutuklama çabalarına son verilmesini istiyoruz".  

Basın Konseyi