Advocaat Atıf'ı nasıl 'taca attı'?

12 Eylül 2016 Pazartesi  |  KÖTÜ

Fenerbahçe Teknik Direktörü Dick Advocaat'la ilgili haber aslında Vatan'ın spor servisine ait ama çok sayıda sitede de yer alıyor.

Spor haberlerinde artık klasikleşen şekilde, "kim olduğu bilinmeyen" kişilerce verilen bilgiler, "kaydedildi", "billdirildi" ve "öğrenildi" diye sıralanmış ama konumuz bu değil.

Haber her yerde hemen hemen aynı başlıkla çıkmış: Fenerbahçe Aatif Chahechouhe ile yolları ayırma kararı aldı.

Yani başlıkta kesin bir ifade kullanılmış ve haberin girişinde şöyle denilmiş:

"Advocaat,  Faslı futbolcunun oynadığı mevki için 'O bölgede elimde birçok alternatif bulunuyor' diyerek UEFA'ya yolladığı listeye almadığı Aatif Chahechouh'yu devre arası ya da sezon sonu başka bir takıma kiralanmasını yönünde rapor verdi."

Hatta Milliyet, bu durumu "Advocaat Faslı futbolcuyu taca atmış durumda" diye yorumlamış.

Ama haberin devamında baştaki kesinlik kayboluyor ve işin içine belirsizlik girmeye başlıyor:

"Advocaat'ın bu raporu üzerine 'Aatif ocak ayına kadar ne yapacak?' sorusu akıllara geldi. Advocaat, Aatif'in üzerini kesin olarak çizmiş değil. Sakat veya cezalılara göre deneyimli kanat oyuncusunu kupa maçlarında sahadaki yerini alabilecek. O mücadelelerde göstereceği performansa göre esnek düşüncelere sahip olduğu bilinen Advocaat, Aatif'a yarım sezon daha şans tanıyabilir.    "

Yani, "yolları ayırma kararı aldı" diye başlayan haber, "Biraz daha şans tanıyabilir"diye bitiyor!

Malum, spor haberleri "alıcısı" çok olan haberler, taraftarlar takımlarıyla ilgili her gelişmeyi merak ediyor. Spor medyası da bu durumu çok iyi bildiği için onları resmen "sömürüyor".