Tartışma yaratan 'Rüzgar Çetin' yazısı

15 Eylül 2016 Perşembe  |  GÜNLÜK

Hürriyet yazarı Cengiz Semercioğlu'nun, trafik kazasında bir polisi öldürdüğü için sekiz aydır tutuklu bulunan Rüzgar Çetin'le ilgili yazısı sosyal medyada tartışma yarattı.

Semercioğlu yazısında, Çetin'in, ünlü yönetmen Sinan Çetin'in oğlu olduğu için hala tutuklu bulunduğunu iddia ederek, "Herkesin gözü bu davada. Herkes 'Aman Rüzgar tutuksuz yargılanmasın derdinde'. Bu dava giderek Sinan Çetin'den 40 yılın  intikamını alma davasına dönüşüyor sanki" diye yazdı.

"Sinan Çetin'in oğlu olduğu için bu muammeleyi görüyor olması adalet adına beni rahatsız ediyor"diyen Semercioğlu'nun, "Kazada şehit olan polisin emniyet kemeri takılı olsa herkesin hayatı başka akacaktı..." cümlesi Twitter'da bazı kullanıcıların "Neredeyse polisi suçlayacak!" tepkisine yol açtı.

Bir kullanıcı, "Cengiz Semercioğlu, Rüzgar Çetin kızını ya da oğlunu trafik kazasında öldürse aynı yazıyı yazabilecek miydi"diye sordu.

Bir diğer kullanıcı,"Cengiz semercioğlu vicdanını yolda düşürmüş . Defalarca alkollu kaza yapan ve sonunda birini öldüren adamı savunmak da nedir?"diye yazdı.

Semercioğlu'nun açıklaması

Hürriyet yazarı gelen tepkiler üzerine hürriyet.com.tr'de şu açıklamayı yaptı:

 "Tam da tahmin ettiğim gibi dün yazdığım 'Rüzgar, Sinan Çetin'in oğlu olmasaydı' yazıma okurdan çok sayıda tepki geldi...Hemen hepsinin ortak noktası şu; Rüzgar Çetin'in polisin şehit olduğu kazaya gelene kadar 28 trafik cezası var... Yani 'sicili bozuk' demeye getiriyor okurlar... Size bir şey söyleyeyim mi, 28 kez trafik cezası alması da Rüzgar'ın suçu değildir, doğru çalışmayan trafik ceza sisteminin suçudur... 28 ceza mı olurmuş ...Oysa 5'inci cezada canına okuyup, en ağır cezayı verseler, geri kalan 23 cezaya hiç gerek kalmayacaktı... Bu adam bu kadar tehlikeliyse 28 kez göstermelik ceza keseceğinize rehabilitasyona göndermeyi denesenize... Olmadı trafikten men etsenize, ömür boyunca direksiyon başına geçemesin... Dolayısıyla göstermelik kesilmiş 28 cezaya bakarak, bir insanın karıştığı ölümcül trafik kazasını değerlendiremezsiniz 'Zaten sicili bozuktu, iyi oldu hapiste çürüsün' diyemezsiniz..."

Semercioğlu'nun Hürriyet'teki yazısını okumak için TIKLAYIN