Tehlikenin farkında mısınız?

18 Eylül 2016 Pazar  |  MG ÖZEL

Başlıktaki soru herkes tarafından bir anda değişik şekilde algılanarak cevaplanabilir. Kimi insan ekonomik, kimi siyasi, kimileri de sosyolojik şekilde cevap verebilir. Hepsi de doğrudur;  insan kendisi için güvende olmadığını hissettiği noktayı tehlike olarak algılar ve bu konuda strateji  oluşturmaya başlar. Bu bir savunma hazırlığı, gardını alma içgüdüsüdür.

Yenifoça İzmir in şirin bir kıyı kasabasıdır. Her kıyı kasabası gibi balığı, denizi ve doğası  ile övünen bir halkı, bununla birlikte gayet ekonomik bir yerleşim olarak da tüm İzmirlinin tercih ettiği yerdir. Çevresindeki  tüm sanayi  kirleticilerine rağmen (termik santraller, petro kimya tesisleri ve demir çelik tesisleri) hakim olduğu kuzey rüzgarları sayesinde havası ve denizi temiz bir yerleşimdir.

Tehlikenin farkında mısın?..sorusunun cevabı Yenifoça için bir soru olmaktan çok bir çevre hareketinin sloganı olma yolunda. Ülkenin birçok bölgesinde başarı ile bitirilmiş çevre mücadelelerinin bir örneğini de Yenifoça ve çevresinde başlatmak amacıyla yerel çevre gruplarının sloganı olmuştur. Geçmişte birçok kez yapılan ve en son 15 Mayıs tarihinde yurt genelinde tüm çevre platformlarının katılımıyla düzenlenen fosil yakıtlara karşı eylemi insanların dikkatini bu bölgeye çekmiştir. Bu süreç içerisinde Yenifoça'da çevre konularının mücadelesi için yerel halkın katılımıyla bir oluşum meydana gelmiştir. Bu oluşum "Yenifoça Forum"dur.

Yenifoça Forum kurulduğundan bu güne bölgede birçok konuya el atarak insanları bilgilendirmiş ve bazı eylemler ortaya koymuştur. İlk olarak tüm adli süreçler halkın lehine karar vermişken hala halka açılmamış bir plajın halk tarafından kullanımını sağlamış ve plajlar halkındır sloganını hayata geçirmiştir. Daha sonra Aliağa sınırları içerisinde ve Yenifoça'ya çok yakın Çakmaklı bölgesinde kurulmakta olan  LNG  (liquefied natural gas) sıvılaştırılmış doğal gaz iskelesi ve tesisine karşı mücadele başlatmıştır. Yenifoça Forum için denize ve doğaya vereceği zarar nedeniyle tüm ekolojik düzeni bozma riskine karşı tehlike LNG tesisidir. 

Diğer bir tehlike SOCAR firması tarafından bölgenin kuzey yönünde kurulacak olan iki adet petrokoklu termik santralıdır. Sahip olduğu kuzey ruzgarları ile termik santralın tüm kirliliğine maruz kalacak olan Yenifoça için bu büyük bir tehlikedir.

Evet, "tehlikenin farkında mısınız?"

Deniz suyunu soğutma amaçlı kullanıcak LNG tesisi ve termik santralın denize yapacağı kirlilikten; bu tehlikenin farkında mısınız?

Yerleşim alanlarınızın içinde doğal gaz tesisi,nakil iskelesi ve dönüşüm tesisinin kurulması ve bunun yaratacağı, tehlikenin farkında mısınız?

Termik santralın yapacağı hava kirliliği ile bölgenin yaşanır bir halden çıkıp tüm tarım ve zeytinciliğin etkileneceğinden, tehlikenin farkında mısınız?

Isısı değişen deniz suyu nedeniyle birçok deniz canlısının yok olacağını, bu sebeple balıkların artık bu bölgede çoğalamayıp balıkçılığın yok olacağından, tehlikenin farkında mısınız?

Yenifoça tehlikenin farkındadır ve gardını almıştır.

Sıra mücadele ve zaferde...

Kadri Sungur (Yenifoça Forum-Aliağa Çevre Platformu üyesi)