Gazetecinin güvenlik rehberi

04 Ekim 2016 Salı  |  GÜNLÜK

Merkezi New York'ta bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), aralarında Türkçenin de bulunduğu dillerde gazeteciler için "güvenlik rehberi" hazırladı.

Rehberde yolsuzluktan silahlı çatışmalara, doğal felaketlerden toplumsal olaylara farklı alanlarda çalışan muhabirlerlerin karşı karşıya bulunduğu sorunlar ve çözüm yolları anlatılıyor.

CPJ'nin rehberinde, "Dünya gazeteciler için gittikçe daha tehlikeli bir yer halini alıyor. Her 10 olaydan yaklaşık dokuzunda, gazetecileri öldüren katiller cezasız kalıyor. Her yıl yüzlerce gazeteci, saldırıya uğruyor, tehdit ediliyor ya da tacize uğruyor. Birçoğu takip ediliyor ya da telefon ya da internet erişimleri kesintiye uğratılıyor"deniliyor.

Örgüt muhabirleri, "Tehditler eleştirel gazetecileri sindirmek için sadece bir taktik olarak kullanılmıyor, birçok kez bu tehditleri gerçek saldırılar takip ediyor. CPJ verilerine göre son 20 yılda öldürülen gazetecilerin yüzde 35'i daha önceden tehdit edilmiş. Tehditleri ciddiye almalısınız, fiziksel şiddet tehdidi içerenleri özellikle önemsemelisiniz"diye uyarıyor.

Gazetecinin el kitabı niteliğinde rehberde muhabirin internet kullanımından kalacağı yerin güvenliğine, çatışma bölgelerinde kontrol noktalarından geçişten kimi ülkelerde aşı yaptırmaya pek çok konuda yol gösterici bilgi veriyor.

Raporun Türkçesini okumak için TIKLAYIN