FOX TV, özür, hakemler ve A.Yıldırım

05 Ekim 2016 Çarşamba  |  MENTOR

Aslında bugün Dupont ve CAS Hakem Heyetini yazacaktım ama gündem Fenerbahçe açısından o kadar hızlı gelişiyor ki, o yazıyı yarına bırakmak zorunda kaldım.

FOX TV'de yayınlanan ve Fenerbahçelilerin büyük tepkisi üzerine yapımcının özür dilemek zorunda kaldığı pespayeliğin sonuçlarından bahsetmek istiyorum...

Daha önce Fenerbahçe'nin "mahalle baskısı gücü" kalmadı diyerek tam da bunu kastediyordum. Fenerbahçe gücünü kullandığında bunun nasıl sonuçlar vereceğine en güzel örnektir bu özür.

Artık bağlılığı tüm dünya tarafından takdir edilen Fenerbahçe taraftarı ortak bir amaca yöneldiği zaman sonuç almanın sadece bir zaman konusu olduğunu gösteriyor bu örnek.

Ama siz bu gücün etkinliğini rastlantılara bırakırsanız sonuç alma gücünüz sadece magazin düzeyine düşer.

Şu anda olan da budur; Fenerbahçe yönetimi bu güce liderlik etmek ve demokratik tepkilerini gösterecek hedefler koymak yerine onları hedeften uzaklaştıran davranışlar sergilerse Fenerbahçe'de gücünü kaybeder ve sonuç alamaz.

Bir kaç örnek vereyim:

-Eskişehir-Fenerbahçe maçı , Fırat Aydınus gerek Caner Erkin gerekse Fenerbahçe konusunda ön yargıları olduğu için "lan" dedi diye Caner'e cart diye kırmızı kartı çekti. Sonradan ortaya çıktı ki; bu durum tamamen Aydınus'un hayal dünyasında yaşadıklarından ibaret, gerçek değil, ortalık birbirine girdi, Aydınus hakemliği bırakmak zorunda kalacak tepkilerin hedefine oturdu ama müthiş yönetim devreye girerek  Fırat Aydınus evladımız, yedirmeyiz dedi, ortalık yatıştı.

-Halis Özkahya Galatasaray-Fenerbahçe maçı için gerçek dışı beyanda bulunduğu TFF kararı ile tescil edildi. Hatta gerçek dışı beyanda bulunması için TFF Hukuk Kurulundan direktif aldığı söylendi, sonradan bu olay nedeniyle Hukuk Kurulundan istifalar oldu. Müthiş bir tepki oluştu ancak Fenerbahçe Yönetimi bu istifayı yeterli görüp olaya ilişkin detayları hiçbir zaman Fenerbahçe toplumuna açıklamadı, olayın üstü örtüldü, Halis Özkahya hala hakem ve geçen sene şampiyonluğa mal olan düdükler çaldı.

-Mete Kalkavan, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın övgülerine mazhar olmuş bir hakem, o açıklama olduğunda kendi kendime sistemden bu kadar mağdur olmuş bir kulübün Başkanı neden hakem övgüleri düzer demiştim bu açıklamaların bumerang gibi bizi vuracağı kesindi, öyle de oldu, artistik patinaj gösterisine büyük bir keyifle penaltıyı çaldı Kalkavan. Bu ilk değildi son olmayacak. Söz ağızdan çıkana kadar senin esirin ama bir kere ağızdan çıktıktan sonra sen ona esir oluyorsun.

Peki aynı şeyler Galatasaray'a olunca ne oldu Ali Aydın ve hatta haklı olduğu halde Bünyamin Gezer düdüğünü asmak zorunda kaldı.
Siz hakem olsanız hangi takım lehine rahat düdük çalarsınız veya aleyhine çalamazsınız ?

Hakemlerden en çok mağdur olmuş kulüp olarak, rakibin suçsuz yere hakemlere düdük astırırken sen hakem korumasına soyunursan onlar da cart diye haksız yere düdüğü çalar mağdur olursun. Rakibin penaltı atma rekorları kırarken sen ülkenin en uzun süre penaltı kazanamayan takımı unvanına defalarca sahip olursun.

Her zaman söylediğim gibi Fenerbahçe'nin mağdur olmasında en önemli sorumlu  stratejiden yoksun, günlük ve daha çok kendi iktidarını düşünen politikalar ile kulübü yönetenlerdir.

Bir söz de artık kimsenin güvenmediği medyaya...

Bir Fenerbahçeli olarak bana göre yanlış olan şey aslında bir spor yöneticisi için çok doğru, rengini değil sistemi korumaya çalışmak, Galatasaray'ın yaptığı da bir o kadar çirkin. Nerede Fenerbahçe övgüleri, nerede Galatasaray eleştirileri. Tam tersi Aziz Yıldırım hakemleri etkilemeye çalışıyor algısı size ait değil mi? Oysa gerçek tam tersi.

Bence bilmiş edalarla herkese ahlak, erdem ve temizlik tavsiye edeceğinize dönüp aynaya baksanız çok iyi olur, tüm hatalarına rağmen Aziz Yıldırım hepinizden daha ahlaklı ve erdemli bir insan, tartışmam bile. 

Yarın; Dupont ve CAS hakem heyeti.