Arda'yı bırak, basketbola bak!

06 Ekim 2016 Perşembe  |  SERBEST KÜRSÜ

Nacizane bir iddiam vardi 3-4 yıl önce dillendirdiğim; "Türkiye'de basketbol futbolu geçecek." Haklı çıkmaya başladığımı gördükçe seviniyorum. 

Dün bir maç oynandı. Oyun ve oyuncuların kaliteleri üst düzey, iki takım da Euroleague daimi katılımcısı, Fenerbahçe geçen senenin finalisti, bir önceki senenin 'final four'una kalan takımı ve bu senenin en önemli favorisi, taraflı tarafsız. 

Şimdi; bu durumu futbola uyarlamaya calisalim; oynayan takımlar şampiyonlar liginde, aynı ülkenin favori takımları olacaksa alternatifler çok değil, ya Real- Barca ya Manchester United-City ya Bayern-Dortmund ya da Milan-Juventus...Bizde böyle bir şey olur mu??? Düşünmesi bile komik.

Fenerbahçe'nin koçu Obradovic'in futbolda karşılığı yok, yok çünkü Obra'nin Euroleague şampiyonluk sayısı 8 ve bunu 4 ayrı kulüple yaşamış! Sanki biraz başarılı gibi (kendini imparator ilan eden ve buna inanlara gelsin bu kapak)...Hadi diyelim birileri futbolda bu başarıyı yakalama potansiyeline sahip olsun, o kişi kim olur? Belki Guardiola, belki Mourinho!.. O da en az 10 yıl sonra

Beko Basketbol Ligi'ndeki 16 takımdan Avrupa'ya gidemeyenler, kendi aralarında oynayacakları maçlar hariç neredeyse her  hafta bir 'Avrupa' takımıyla oynayacak. Bunun futbolda olması mümkün değil! Üstelik bu takımların dört tanesi Euroleague takımı...

Fenerbahçe basketbol kombine satışları Mayıs ayında bitti ama futbolda yalvar yakar satış yapmaya calışıyorlar. 

Fenerbahce basketbol takımında oynayan oyunculardan bir çoğu NBA deneyimli ya da olacak! 

Hepsinden önemlisi, son iki sezondur Fenerbahçe Euroleague'in en büyük favorisi ve taraftar ile veciz Türk spor basını bunu kanıksadı. Sanki kulübun tarihi bu tür başarılarla doluymuş gibi. Futbolda yurt dışında hem kulüp hem milli takım düzeyinde ne kadar sakilsek, basketbolda o denli başarılı ve iyiyiz ama bunu anlayan  yok! 

Takılmışız bir Arda Turan'dır gidiyoruz. Yahu bu çoçuğun Barcelona'ya transferinde nelerin döndüğünü Barca'nın sponsorlarına bakınca şak diye görüyoruz ama bizim duayen spor medyamız tek kelime etmiyor ya da edemiyor! Fatih Terim megolomanından ise hiç bahsetmiyorum. Türkiye dışındaki kariyeri ortada zira..

Ne olacağını ben size anlatayım futbolda hem milli takım hem de kulüplerimiz her zamanki alışılmış başarısızlıklarını bu sene de yaşayacaklar ama biz milletçe sürekli konuşacağız, sanki bir ilki yaşıyormuşuz gibi. Ama basketbolda en az iki takımımız Euroleague finallerine çıktığında gazetelerde kendine hak ettiği yerleri bulacak. Oysa artık vakti geldi tam tersi olması lazım. Artık gerçek başarının nerede olduğunu bu futbol delisi halka gösterilmesi lazım. 

Acaba diyorum, ülkemde hakikaten başarı cezalandırılıyor mu??? 

Akın Teksöz

Taraftar