Futbol ve demokrasi

11 Ekim 2016 Salı  |  MENTOR

Her konuda olduğu gibi Türkiye'de futbol ekonomisi ile ilgili ciddi bir araştırma yok. 

Kerameti kendinden menkul bir kaç spor "ekonomisti" (ne demekse bu, kim bu unvanı dağıtıyorsa ) kendi kafalarına göre uygun gördükleri şişirme oranında rakamlar açıklıyor. Hiçbiri güvenilir ve inanılır değil, zaten spor kulüplerinin şeffaf olmayan bilgi saklayan birer kara kutu olduğunu da dikkate alırsanız tam bir boşluk, boşluk hakkında da sağlıklı yorum yapmak olanaksız, o nedenle şişirme ve sallama Türk Futbol Sektörü rakamları yerine doğru ve bilinir bir örnekten gidelim; Fenerbahçe,  geçen yıl sportif A.Ş. 548.229.359.-TL. ciro yapmış, kulübü de sayarsanız 800 milyonTL. civarında bir büyüklük, Şampiyonlar Ligi yıllarında 1 milyar TL..

Peki, bu devasa yapının hukuki karşılığı ne; ben söyleyeyim Poker Sevenler Derneği ile aynı hukuki kurallara tabiler. Burada büyük bir uyumsuzluk var. Neredeyse uluslararası bir şirket büyüklüğüne ulaşmış bir organizasyonu çok sınırlı hukuki çerçevesi olan ve denetimi yetersiz Dernekler Kanunu çıtası altına sıkıştırıyorsunuz.

Bu durum futbolun taraftar dışındaki bütün aktörlerine taraftarın hakları üzerinden hak etmedikleri bir güç veriyor, parayı taraftar veriyor, bir avuç insan onlara hiç hesap vermeden onların parasını harcıyor. Yöneticilerle ortak çıkarlarda kolayca buluşan siyasiler susuyor, medyada kendi reklamını yaparak beslenen yönetici ile ahbap çavuş ilişkisinden beslenen medya susuyor ve elitist, faşistik sistem taraftarın sırtında sürüp gidiyor.

Kulübü taraftar mı yönetecek?

Artık taraftarı ne sanıyorlarsa, yahu taraftar dediğin insanların arasında Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakan ,Ana Muhalefet Partisi Lideri, CEO, Genelkurmay Başkanı, cerrah, mühendis falan var ama her ne hikmetse taraftar kötü bir anlam ifade içeriyor, yıllardır oluşturulan sistemli algı. Taraftar dediğin insanların % 95'i saygın insanlar % 5 de her yerde var yöneticilerde yok mu?

Ayrıca taraftarın kulübü yönettiği çok başarılı bir örnek de var. Bayern Münih; Bayern Münih üyeliği yıllık, yaş ve kategoriye göre 100.-TL. ile 200.-TL. arasında üyelik aidatı var ve üyeliğe layık görülen her Bayernli genel kurulda oy kullanabilir. 230 bin civarı üyesi var Bayern'in.
Bayern Münih  deyince sistemin ne kadar iyi çalıştığını anlatmama gerek yok sanırım.

Nerede çokluk orada kıtlık lafı bu ülkede demokrasi ve halkı küçük görme geleneğinin sonucudur, çok olmaktan ve farklı fikir olmasından zarar gelmez. Belki diğer kulüplerde kargaşa olabilir ama çoğu 3. kuşak ve belli bir kulüp kültürü olan Fenerbahçe'de aynı Bayern de olduğu gibi  çok başarılı sonuç verecektir.

Diğerleri için bir şey diyemem ama Fenerbahçe derhal taraftarın yönetime katıldığı bir sistemi benimsemek zorundadır. 2 bin TL ve oy hakkı olmayan şekilde değil elbette daha makul ve katılımcı fiyatlara.

Fenerbahçe parayı verenin düdüğü çaldığı kulüp değildir. Halkın takımıdır ve yönetimi katılımcı olmak zorundadır.