Yaradılışçı mısın Darwinci mi?

14 Ekim 2016 Cuma  |  SERBEST KÜRSÜ

Başlıktaki soruya vereceğiniz yanıt, eğer istiyorsanız tabii, sizi hemen deşifre eder. Mesela devletten bir iş almak üzereyseniz ve biri küt diye bunu sorar da siz " Abi Darwin büyük adammış, evrim sanki var " gibi kıvırıp şak diye elhamdüllilah yaradılışıçıyım demez iseniz, gitti paracıklar.  

Ya da yaradılışçıyım herhalde, kitapta yazıyor, Adem atamız dersen ve beriki size "iyi de Adem 7000 yıl önce yaşamış diyor kitap" dediğinde öylece kalırsınız. 

Halbuki bunların ikisi de teori! İkisinin de doğruluğundan emin olma şansı kimsenin yok. 

Hadi diyelim, Adem vardı, Havva da kaburgasından ilahi (genetik olsa gerek) yöntemlerle olduruldu, onca ırk 7000 yılda nasıl oldu yahu?

Göbeklitepe 12000 yıl önce varmış, ona ne diyecez? Gerçi bu tartışmaların sonu gelmez, biri bir şey der öbürü başka bir şey. Aynı şey Darwin için de geçerli. Amcam, yıllarca yaptığı yolculukların sonucunda iyi bir jeolog olmuş ama meraktan olsa gerek, hangi hayvan nereden nasıl geliyoru düşünmüş. Biraz çok düşünmüş ki Türlerin Kökeni diye bir kitap yazmış. Sen misin yazan! Karısıyla bile papaz olmuş. 

Bugün hala bu teoriler kendi aralarında atışıp durur. Niye yahu? Neye inanıyorsan inan, kime ne! Nasılsa her ikisinin de doğruluğunu ya da yalnışlığını görecek kadar yaşayamayacağız. Belki kimse göremeyecek. E o zaman nedir bu gereksiz stres? 

Sen onu bunu bırak, realiteye dön kardeşim, etrafındaki primatlara bak. 

Trafikte üstüne üstüne gelenlere, küçücük kızların açıktaki etlerine gözlerini yiyecekmiş gibi yapıştırıp  kendi bacısını karısını eve tıkıştıranlara, alnı secdeye vardığı halde dahi komşunun tavuğunu nasıl hacimat ederim diye düşünenlere, gençliğinde bir tane bile kız arkadaşı olmadığı için 60'ında dahi 16 yaşındaki kızlara sulanan iktidar yoksunu sapıklara, beynini geliştirmek için bir kalori bile yakmayanlara, parmağıyla ayı ortadan ikiye böldüğüne inandığı mesihinin boklu donunu yüzüne sürmeye hazır olan beyinsizlere, burnunun ucundaki müspet bilimi anlamayıp ve merak etmeyip, başarılı olmuşları sırf kafir diye helak etmeyi ciddi ciddi düşünen potansiyel katillere, kızını okula göndermeyen g.t kıllarına vs bak. 

Ha, bunlardan bir tanesi kalkar da ben yaradılışçıyım diyorsa, o zaman hemen git bir Darwinci kitap al, ama oku!. Ben okumayı sevmiim diyorsan (çoğunluğun çoğunluğu gibi) hiç olmazsa iyi insan olmayı hayal et. 

Daha çok yazardım da sinirlendim! 

Editörüm yayınlarsa okursunuz, devamını isteyen olursa vallahi part 2'yi de yazarım, yeminlen!

Akın Teksöz