15 Temmuz'a farklı bakış

16 Ekim 2016 Pazar  |  SERBEST KÜRSÜ

İktidarın yeni bir kurtuluş tarihi olarak lanse ettiği 15 Temmuz aslında nedir? Bu sorunun gerçek yanıtını yıllar sonra alacağız belki ama üzerinde konuşmaya da devam edeceğiz millet olarak. Benim mantığımla bu tarihin analizi şöyle;

1-RTE ile çevresi Cemaat'le iktidar paylaşımı yüzünden kavgaya tutuştuklarında her iki tarafın da elinde ciddi kozlar vardı. RTE, arkasındaki halk desteğine güveniyordu, Cemaat ise "seni oraya ben getirdim, benim de arkamda coniler var, attırma tepemin tasını, sözümü dinle" diyordu.

2-RTE, etrafındaki danışmanlarının da etkisiylee resti çekti ve ardından 17/25 Aralık şokunu yaşadı. 

3-RTE bu atakla yıkılmayınca B planı devreye sokuldu. Dincilerin göz yummaları ve bizzat yardımlarıyla devletin her yerine girmiş olan CIA ajanları tamamiyle RTE'ye yönelik bir imha planı hazırladı ve içerideki adamlarına emri gönderdi.

İşte benim komplo teorim burada farklılaşıyor;

4-RTE, bu plandan haberdar oldu. Sonuçta MİT diye bir örgüt var ve illa ki içeride birileri de RTE'nin adamı. Bu bilgi kendisine geldi, isyan yapılacaktı. 

5-RTE, kendine kayıtsız şartsız bağlı olan adamlarıyla gerçekten iyi bir plan yaptı. Bu plana göre, isyana sanki hiçbir şeyden haberleri yokmuş gibi izin verilecek ancak başladığında da hemen bastırılması için de gerekli önlemler alınacaktı. 

6-Bu planın uygulanabilmesi için RTE'nin , kimselerin bilmediği bir yerde karargah kurması gerekiyordu. Risklerin elimine edilmesi için de bu gerekliydi, mazallah eğer isyan bastırılamazsa hemen başka bir yol bulunabilecek bir düzenek kurulmalıydı. Bu yapıldı ve RTE yanına yaverini dahi almadı. 

7-Yaverini yanına almaması , karşı tarafa "senin planından haberim var, ben de plan yaptım" tüyosuydu ve bilinçli yapılmıştı. CIA mesajı aldı ve planlarını yeniden gözden geçirmeye başladı.

8-Sıra, isyanın başarısız olması için gereken diğer önlemleri almaya gelmişti. Ordunun içindeki Kemalist komutanlar bu planın en önemli ayağıydı ve onlar organize edildi. Uçaklar, helikopterler, tanklar hazırlandı. Bekleme safhasına geçildi.

9-Öte tarafta ise CIA ayılmıştı ve planını revize etti çünkü taşeronu Cemaatin bu isyanda başarısız olacağını anladı.  Taktiğini değiştirdi ve Cemaati gözden çıkardı zira CIA "başarısızlığa" tahammül edemezdi. Kendi elleriyle Cemaati RTE'nin önüne attı! Bir taşla bir kaç kuş vurmak için iki düşmanı  birbirine düşürüp, birini yıpratırken diğerini de artık sahneden indirme planıydı bu.

10-Cemaat panik oldu. Ama emir demiri kesiyordu ve bile bile lades dedi. Planladıklarından farklı şekilde, zoraki isyana başladı. Eğer başlamasaydı sahibi CIA kendi elleriyle kellerini alacaktı. Son kozunu oynadı ve tuzağa "tekbirlerle" atladı. 

11-RTE'nin beklediği an gelmişti. Düğmeye Marmaris'ten bastı. Daha ilk dakikadan itibaren sonunu biliyordu ama zaiyat konusunda mecburen risk alınmıştı. Ve bence beklediklerinden çok daha az zaiyatla plan başarıya ulaştı. 

12-Ammaaa, RTE de hata yapmıştı, O da tuzağa düşmüştü!  CIA'i Cemaat üzerinden avladım diye düşünüyordu ama oyun içinde oyun vardı. Evet, Cemaate karşı net bir zafer kazanmıştı ama CIA hala orada öyle duruyordu üstelik daha da güçlenmek üzereydi.

Ve işte o andan itibaren RTE Rusya'ya dönmeye karar verdi. Belki Rusya taa en başından bu planların uygulanmasında RTE'ye yardım etti, bilemeyiz. Ama başka bir seçenek kalmamıştı. Başka bir deyişle, RTE CIA ve PUTİN (FSB) arasında sıkıştı kaldı. Seçim yapması gerekiyordu. CIA hiç taviz vermeyince (emperyalistlerin kasaları olan tiplerle de konuştuktan sonra bu dururm netleşti) Putin'e yöneldi. 

Şimdi kartlar yeniden karılıyor ve kav daha da büyümüş şekilde masada duruyor. 

Asıl mesele ise tüm bu olan bitenin Ortadoğu politikalarıyla doğrudan ilişkili olduğu. Orada olmayan dünya tarihinden silinir, orada hata yapan ağır yara alır, orada başarılı olan ise masayı alır götürür. Asıl amaç budur, Ortadoğu büyük bir poker masasıdır. 

Ve bu masada HİÇBİR ŞEY GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİLDİR!    

Akın Teksöz