Fenerbahçe ve 'algı makinesi'

21 Ekim 2016 Cuma  |  MENTOR

Hep söylenir ya, Fenerbahçe'nin lobi gücü yok medya Galatasaraylı, bu koskocaman bir yalandır. Evet Türk medyası Galatasaraylı'dır ve Fenerbahçe'ye pozitif duygular beslemez ama Fenerbahçe çok güçlü bir sivil toplum örgütüdür ve kendi etkileşim sisteminin kurup bu medyanın olumsuz etkileri ile mücadele edecek güce sahiptir. 3 Temmuz'da da bunu layıkıyla ve büyük başarı ile yapmıştır.

Ancak Fenerbahçe bu gücünü hiç bir zaman doğru kullanamaz, aslında kullanır ama sadece iktidarın devamı için asla Fenerbahçe yararı için kullanılmaz.

Fenerbahçe büyük bir toplumsal güç ve sosyal medyada en çok etkileşim yaratan marka artık, insanların % 90'ı ülkemiz medyasının içler acısı hali nedeniyle gündemi sosyal medyadan takip ediyor.

3 Temmuz Fenerbahçe tarihinin en kötü dönemi, Fenerbahçe içeriden dışarıdan ihanete uğradı, Fenerbahçe'ye özellikle kendi dinamikleri tarafından da büyük zararlar verildi çünkü her türlü çirkinlik, her türlü yanlış, her türlü ilkellik bu tarihin arkasına saklanarak örtüldü. Bana sorarsanız 3 Temmuz'un çirkinlik örtme dinamiği Fenerbahçe'ye FETÖ/PDY'den daha fazla zarar vermiştir.

3 Temmuz'da yönetim ve taraftarın ortak hareket ettiği, aynı amaç etrafında kenetlendiği  günlerde bir takım taraftar siteleri ve güya kanaat önderleri Fenerbahçeli'nin güvenini kazandı. Milyonlarca takipçiye ulaştılar.

Fenerbahçeli'nin başkaldırısı sonuçlarını vermeye başladığında bu hesaplar ve yönetim derhal Fenerbahçeli'ye ve Fenerbahçe'ye sırtını dönerek kendi gündemini pompalamaya başladı. Bu hesaplar ve merkez medyada Fenerbahçe yönetimine ayrılan kontenjanlar üzerinden algı makinesi haline geldiler. Neden böyle oldu sorusunun cevabı basit Fenerbahçe, Fenerbahçeliler'in olmuştu, etkinlik Fenerbahçeli'ye geçmişti ve mutlak iktidar sallanıyordu, buna engel olunmalıydı.

Nasıl çalışıyor bu makine?

3 Temmuz'da taraftarın güvenini kazanmış ama bugün o güveni taraftara karşı kullanan bir taraftar sitesi, sosyal medyanın kralı kimi isterse yıldız yapıyor. En küçük etkileşimi milyonlarca insana ulaşıyor. Yönetiminin uygun gördüğü, yel değirmenleri yaratıp yapılan hataları görmezden gelen hesaplar yaratılıp o hesapların mesajları çok geniş bir kitleye ulaştırılıyor , bu hesaplar kısa sürede "yıldız" oluyor, düşünün böyle binlerce hesap var her gün algı manipülasyonu yapıyorlar, tersi de oluyor Fenerbahçe için çırpınan doğruları anlatmaya çalışan hesaplar da bu hesaplar tarafından hain, Fetöcü ilan edilip sesleri boğuluyor. Bu taraftar sitesi ile  tıpatıp aynısı olan mesajlar merkez medyadaki Fenerbahçe muhabirleri tarafından tekrar ediliyor. Kerameti kendinden menkul kanaat önderlerimiz de mesajları perçinleyince al sana Goebbels'i bile mezarında ters döndürecek propaganda makinesi. Bana bir algı makinesi ver, sana Fenerbahçe iktidarını sunayım. 

Bir de kanaat önderleri var, onların da ortak özelliği asla yönetimi eleştirmiyor olmaları eşyanın doğasına aykırı onlara göre yönetim adeta yeryüzüne indirilmiş melek hiç hata yapmıyor, elbette böyle bir şey olamaz eşyanın doğasına aykırı, doğal değil, böyle bir gariplik olunca sistemli bir organizasyon olduğunu düşünmek de yanlış olmaz.

Bu kanaat önderleri diyor ki; abi biz münferit insanlarız, bu işten bir menfaatimiz yok bu işleri Hilal-i Ahmer için yapıyoruz!.. Bunu unutmayalım ve bir parantez açalım dünyada en değerli mesleki değer olarak "networking" olarak gösteriliyor, kısaca birine bir işi yaptırabilme gücü içeren bağlantı ağı demek. Fenerbahçe kanaat önderi olup FBTV'ye falan çıkmak  size nasıl bir iş bitirme becerisi olan bağlantı ağı (network) sağlar düşünebiliyor musunuz, her türlü sorunu en kısa yoldan ve en çabuk şekilde çözersiniz, bundan daha büyük menfaat var mı? Ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz...

Bir de merkez medyadaki Fenerbahçe muhabirleri var (Yazarken ben utanıyorum Fenerbahçe'nin, Galatasaray'ın, Beşiktaş'ın gazetecisi mi olur arkadaş bu mesleği yapan insanlar adına nasıl bir utançtır medyanın geldiği noktayı bundan daha iyi anlatan başka bir şey olabilir mi?) bunlar her ne kadar kendi gazeteleri adı altında yazıyor olsalar da tek görevleri var, canları pahasına Fenerbahçe yönetimini savunmak. Kimseyi suçlamıyorum ama bu insanların seçilmesinde Fenerbahçe yönetiminin dahli olduğuna inanıyorum, değilse nasıl seçildiklerini açıklasınlar yazalım.

Ben mesleğimi yapabilmek için toplam 5.000 kişinin katıldığı bir sınavda ilk 100 kişi arasına girdim sonra da yapılan sözlü sınavda 10 kişi arasına seçilerek çalışmaya hak kazandım, yetmedi; 2 yıl çıraklık yaptım o da yetmedi bir tez yazdım ve tez kabul komitesine katıldım o da yetmedi 3. yılın sonunda "yeterlilik" sınavına girdim yeterli bulunmayan arkadaşlarım mesleği bırakmak zorunda kaldılar. Peki Fenerbahçe muhabirleri nasıl seçiliyor arkadaş, hangi kariyer basamaklarından hangi seçim kriterlerinden sonra Fenerbahçe muhabiri oluyorlar? Fenerbahçe yönetimine yakın olmak bir kriter midir? Ölçüsü değerlendirmesi nedir?      

Taraftar sitesi, merkez medyadaki muhabirler, kanaat önderleri müthiş bir algı makinesi, toplumu kimi isterlerse onun aslında yeryüzüne gönderilmiş melek olduğuna bile inandırabilirler, Fenerbahçe çıkarları için kullanılsa kimse ağzını açıp konuşamaz, hakemler düdük çalarken iki defa düşünür ama kullanılmıyor onların tek ortak amacı var; Fenerbahçe'deki iktidarın devamını sağlamak.

Hal böyle olunca Fenerbahçelinin kafası karışıyor ikiye, üçe, beşe, ona ayrılıyorlar, kavga kıyamet ortalık birbirine giriyor. Hani diyorlar ya Fenerbahçe birlik olmalı, gülüyorum, bu ayrılmışlık "tasarlanmış" bir kaostur ve amacı Fenerbahçe'deki iktidarın mutlak olmasını sağlamaktır.

Böyle bir keşmekeşe, çirkinliğe kim bulaşır düşünsenize Fenerbahçe'ye başkan adayı oldunuz bu sistem sizin ailenize bile bulaşır değer mi?

Olur mu öyle şey diyenler  Ersun Yanal ve  ailesini, Alex'i, hatta Aykut Kocaman'ı ve yüzlerce örneği hatırlasınlar. 

Bir Fenerbahçeli olarak bu çirkinliklerden utanır hale geldim ama bu algı makinesinin esiri olmayı Fenerbahçeli'ye yakıştıramıyorum, FETÖ/PDY ve yandaş medya algısını kıran Fenerbahçeli, bu algı makinesini parçalayıp gerçeği görecek entellektüel düzeye ve kaliteye sahip.

Fenerbahçe'yi Fenerbahçeli kurtaracak, bizden başka kimsesi yok. Bilin istedim.