Haberiniz olsun, FB de bir Türk takımı!

24 Ekim 2016 Pazartesi  |  MENTOR

Euroleague başladı ve bir peri masalı tam anlamıyla takke düştü kel göründü hikayesine döndü.

Galatasaray iki maçta iki yenilgi aldı, bunların ikisi de evinde olduğu gibi CSKA maçı Euroleague tarihine geçti. CSKA ilk defa bir rakibine 109 sayı attı, Euroleague tarihinde ilk defa ev sahibi bir takım rakibinden 109 sayı yedi.

Bu hikaye aynı zamanda Galatasaray'ın medyayı nasıl yönlendirip manipüle ettiğini Fenerbahçe'nin ise bu konuda nasıl beceriksiz olduğunu ortaya koyuyor.

Eurocup basketbolda ikinci sınıf bir organizasyon ve Euroleague'de oynayacak kalite ve bütçeye sahip olmayan takımların oynadığı  bir turnuva, üstelik birini ULEB diğerini FİBA organize ediyor. Bu ligin omurgasını oluşturan marka takımların asla Eurocupta oynamasına izin verilmiyor.

Turnuvalar arasındaki kalite farkı o kadar büyük ki, Fenerbahçe'nin grubunda sonuncu olan Strasbourg Eurocup'ta final oynadı. 

Ama Galatasaray bunu UEFA tarafından düzenlenen Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi ile benzeştirip büyük bir zafermiş gibi sundu topluma, çok da başarılı oldular. Oysa aynı dönemde Fenerbahçe, Türk Spor tarihinin takım sporlarında en büyük başarısına imza atmışken ve bunu medyada büyük bir Fenerbahçe fırtınasına çevirme şansı varken manşetlerde Fenerbahçe Basketbol Takımının büyük zarar ettiği, bütçesinin kısılacağı gibi kısır ve başarıyı gölgeleyen bir tartışma bizzat yönetim tarafından başlatıldı.

Bir yönetim sıradan bir kupayı büyük bir zafer gibi sunarken bir başkası örneği olmayan bir başarıyı sıradanlaştırmayı başarıyordu.
Ama yaşam acımasız gerçeklerin uzun süre saklanmasına izin vermiyor. Galatasaray'ın peri masalı tam bir fiyaskoya dönerken Fenerbahçe'nin de erkek basketbolu küçültme hesapları taraftar duvarına çarparak yok oldu.

Galatasaray'a kalan ise Fenerbahçe düşmanlığı ile kendine yer edinen asla Euroleague düzeyinde yüksek bütçeli bir takım çalıştırmasına izin verilmediğini bizzat kendi açıklayan bir hocayı kahraman sanmak oldu.

Kahraman demişken Fenerbahçe Erkek Basketbol takımından bahsetmek gerekir, hiç bir Türk takımı Avrupada böylesine kalıcı ve sarsıcı bir marka değerine ulaşmadı, saman alevi gibi yanıp sönen başarılardan Euroleague'in tartışmasız  favorisi konumuna yükseldi. Takım Sporlarında Türkiye'nin ilk ve tek markası Fenerbahçe daha önce hiç böylesi olmadı bir sezonun ötesine taşıyan, Avrupa sporunda racon kesen ilk Türk takımı.

Bir Türk takımı parkeye çıkıyor, Real Madrid, Barcelona gibi devler karşısında kesin favori, favori olmakla kalmıyor onları parkeye gömerek çok ihtiyacımız  olan bir dönemde Türk Bayrağını armasını Avrupa salonlarında dalgalandırıyor ama ligin sponsoru olan devletin şirketi kendi sponsor olduğu ligde bir uçak giydirmeyi bile bu takıma, Ay Yıldızlı bayrağı her yerde göndere taşıyan bu takıma çok görüyor. Oysa diğer takımlara bu başarının kıyısından bile geçmemişken uçaklar, İETT arazileri, salonlar, Emlak Konutlar gırla gidiyor.

Bilesiniz diye söylüyorum, Fenerbahçe bir Türk takımıdır ve Fenerbahçeli bu ülkede vergi vermektedir!

Fenerbahçe yönetimi ile çözülmemiş hesaplarınız olabilir, belki onlar da Fenerbahçe'yi kullanarak sizi yaralamaya çalışıyor olabilir ama Fenerbahçe bir kişi değil 25 milyon bu işi o kadar dayanılmaz hale getirdiniz ki bıçağın öteki yüzü sizi de kesiyor ama 300 bin ama 500bin ama 1 milyon oy bu ayrımcılık yüzünden size gitmiyor olabilir belki bugün buna ihtiyaç yok ama yarın ihtiyacınız olduğunda onlar sizin yanınızda olmayacaktır . Buna bir son vermek en başta vatandaşları arasında ayrım yapmayan bir hukuk devletinde hükümetin en büyük sorumluluğudur, mecburiyetidir.

Sonuç...

Fenerbahçe  yönetimine; Fenerbahçe camiası Türk spor tarihinin en büyük markasını yarattı ancak siz bunu bir peri masalı yerine kısır bütçe tartışmalarına çevirdiniz ve bu sene bu markanın sponsoru yoksa sorumlu sizsiniz.

Hükümete; dünyada bir tane bile uluslararası Türk markası yokken marka yaratmak için Fenerbahçe ülkeye büyük bir fırsat sunmuşken Fenerbahçe camiası ile ilgisi olmayan genele yaygınlaştırılamayacak politize olmuş görüntü sadece bir kaç yöneticisi ile sınırlı iken tüm Fenerbahçe camiasını karşısına almak hiç bir siyaset aklında akıllıca değil. Ayrıca Fenerbahçe bu ülkeye büyük bir fırsat sunuyor bu fırsatı ekonomik sonuçlara çevirmemiş olmak sadece Fenerbahçe'ye değil ülkeye zarar verir sorumluluğu da sizin olur. 

Galatasaray'a; büyük camia olmanın ilk şartı rakibinize değil önünüze bakabilmektir.