Kurtuluş 'sosyalist' Ali Koç'ta mı?

26 Ekim 2016 Çarşamba  |  MENTOR

3 Temmuz sabahı bütün Fenerbahçeliler başka bir sabaha uyandı, ilk şaşkınlığın geçmesinden sonra Fenerbahçeli bunun hükümetin desteklediği FETÖ/PDY operasyonu olduğunu anladı. Hepimiz Çubuklu'ya kalkan olduk, amaç "Çubuklu"ya kalkan olmaktı, olduk gerekirse yine oluruz ama hepsi bu daha ötesi yok, ideolojik bir yan yok, olamaz. 

Ancak zaman içinde bazı ideolojik fırsatçılar çıktı, ideolojik tercihi olmayan her fikirden insanın üst kimliği olan Fenerbahçe'yi kendi ideolojik hesaplarına alet etmeye kalktılar, hala da bu çirkin ve ikiyüzlü, Fenerbahçe'nin arkasına saklanmış korkak siyaset anlayışını devam ettiriyorlar ancak Fenerbahçeli artık o günün stresinden sıyrıldı gerçekleri görmeye başladı.

Hep söylerim ve yazarım, 3 Temmuz Fenerbahçe için bir aydınlanma olmuştur. Kim söylediyse ismini bilmiyorum beni bağışlasın ama çok iyi anlattığı için kullanmak zorundayım.

2 Temmuz'da Fenerbahçeli'ydik, 3 Temmuz'da Fenerbahçe olduk.

Fenerbahçe'deki bu aydınlanma kulübüyle daha yakından ilgilenmesini sağladı ve o noktadan sonra takke düştü kel göründü zengin, çok iyi yönetiliyor dediğimiz Fenerbahçe Orta Çağ karanlığında yaşıyordu, zaman içinde bu yetersizlik 3 Temmuz'un da kesintiye uğramasına neden oldu ve Fenerbahçeli yine yeniden Çubuklu'suna sahip çıkarak onu korumak için mücadele etmeye başladı.

Fenerbahçe artık Fenerbahçelilerin, geçmişte olduğu gibi çirkin algı ve transfer taktikleri ile kimse uyutamaz Fenerbahçeli'yi, o 3 Temmuz'dan önce idi. 

Bir de şu işgal ve ele geçirme konusu var; Fenerbahçe'yi ele geçirmek istiyorlar????? bu sorunun cevabı evet doğru ama neden sorusunun birden fazla cevabı var. Bu cevaplardan biri de, Fenerbahçe zaten ele geçirilmişti ve daha önce de yazmıştım iktidar dese ki ne işgali kardeşim biz Fenerbahçe'yi kurtarmaya çalışıyoruz, kesinlikle haklı olur.

Locadaki Genelkurmay başkanları, Nato müteahhitleri, dünya tarihinin en acımasız diktatörlerinden birine kulüp üyeliği ve başsağlığı mesajı Fenerbahçe'yi militarist elitist ideoloji ele geçirmiş de biz görmemişiz, belki de kurtarılması için hükümete yardımcı olmamız gerekir!

Elbette şaka yapıyorum Fenerbahçe özgür olmalı ne FETÖ ne de militarist elitist yapı, herkese ait olmalı.

Yalnız açıkca yazmam gereken bir şey var; Fenerbahçe'nin 3 Temmuz'da hedef haline gelmesine neden olan şey Fenerbahçe yönetiminin kendi kişisel konumlarından kaynaklanan bu miltarist-elitist ilişkilerdir, yani Fenerbahçe yönetiminin bize anlattığı gibi Fenerbahçe camiasının kendi tercihleri nedeniyle olmamıştır 3 Temmuz. Evet, tam bir kurgu ve yalandır ama Fenerbahçe'ye karşı değil, bizzat yönetimin Fenerbahçe'yi kendi ideolojik tercih ve amaçları için kullanmasından kaynaklanmıştır. Yönetim ve ilişkileri Fenerbahçe'den uzaklaştığında Fenerbahçe de artık ideolojik olarak hedef olmaktan uzaklaşacaktır.

Bakın bu seçkinci kafanın sosyal medyada aslında Fenerbahçe için besledikleri çirkin emelleri gösteren  şecaat arz ederken merd-i kıpti sirkatin söyler (çingenenin merdi kendini överken hırsızlığını anlatır) türü mesajları.

Diyor ki haşmet; "Fenerbahçe taraftarının kalitesi son yıllarda çok düştü" içindeki elitist mesajı alıyor musunuz, yönetimin bu tür mesajları ile nasıl uyuşuyor. Bunlar taraftar değil forma almıyor, uyuşturucu çekiyor, içki içiyor. Harvard mezunu verelim beğenir misiniz belki de kafataslarımızı ölçüp size uymayanları gaz odasına atarsınız. Fenerbahçeli olmanın koşulu Fenerbahçe'yi sevmektir. Gerisi bir kaç meczubun sosyetik hayallerini ifade etmesidir ve bu anlayış Fenerbahçe'den söküp atılmalıdır.

Bir başkası diyor ki; "tüm Fenerbahçeli yönetimi destekliyor" aynı her seçim öncesi CHP % 70 oyla iktidar olacak diyen Kadıköy sakini gibi dünyayı sadece Kadıköy'den ve yaşadığı kendi küçük dar elitist ortamından ibaret sanıyor. Türkiye büyük, Fenerbahçe büyük sizin hayallerinizin bittiği yerde başlıyor Türkiye, siz ne anlarsınız, kim Fenerbahçeli kim Fenerbahçe'yi kim sever, gidin siz sosyetik kafelerinizde "drinkleriniz" alın, bu işleri de bu ülkenin sizin Fenerbahçeli olmaya layık görmediğiniz yürekli delikanlılarına bırakın parayla askerlik yapıp Fenerbahçe'nin arkasından siyaset yapma korkaklığınızı da alın başınıza çalın. 

Gördüğünüz gibi Fenerbahçe'yi 3 Temmuz'da kurtardığımız gibi bir kez daha kurtarmak zorundayız, üstelik bu işgal kalıcı ve çok daha iyi saklanmış, Fenerbahçe halkın takımıdır, bir avuç militarist elitin ideolojik hayallerine teslim edilemez. 3 Temmuz' la nasıl mücadele ettiysek Fenerbahçe'yi halktan koparıp forma alan kombine alan elitizmine hapsetmeye çalışan bu anlayışla da mücadele etmeliyiz.

Fenerbahçe bu kanserden kurtulup özgürleşmek zorundadır.

Ali Koç da bu seçkinler kulübünün bir üyesi gibi görünüyor ancak fikir ve uygulamaları hiç öyle değil. Thomas Piketty'den etkilenmiş sosyalist söylemleri var, bir burjuva olmasına rağmen halktan biri gibi davranmayı seviyor, politik fikirlerini Fenerbahçe sevgisiyle karıştırmıyor, Başbakan'a saygısızlık edilmesine engel olup "Adalete Fener Yak" dosyalarını koltuğunun altına alıp Cumhurbaşkanına götürecek kadar her şeyin önüne koyuyor Fenerbahçe'yi. 

Bence geçiş dönemi, özgürleşme dönemi için Fenerbahçe tekrar halka dönene kadar ideal bir başkan olacak.

Son söz; Fenerbahçe toplumu büyük bir mutabakatla Ali Koç'u başkan seçti kongre dümenleriyle Fenerbahçe halkının iradesine kelepçe vurmaya kalkmayın. Aklınıza böyle bir şey geldiğinde  FETÖ/PDY'yi hatırlayın.