Beşiktaş'a saygı duymak!

02 Kasım 2016 Çarşamba  |  MENTOR

Ben bir Fenerbahçeli olarak Beşiktaş'a hep saygı duymuşumdur çünkü eskiden beri kirli futbol dünyasında asla kazanmaya ahlaktan daha fazla değer vermeyen, ilkeleri uğruna kaybetmeyi göze alan ve taviz vermeyen bir camia olmuştur.

Her ne kadar 3 Temmuz sürecince tüm kendilerini solcu sanan küçük burjuva faşistlerini andırır şekilde güçlüden yana pozisyon almış olsalar bile Çarşı gibi "hepimiz için ortak değerler var ve onlar her şeyin üstündedir" mesajı veren bir markayı yaratmak Beşiktaş'ın artısıydı.

Süleyman Seba döneminde sportif olarak bizi çok ezmelerine rağmen asla Gordon Milne'den Metin Tekin'den, Feyyaz Uçar'dan, Ali Gültiken'den nefret etmedim saygı duydum, inandım ama Hakan Şükür'ü, Arif Erdem'i, Uğur Tütüneker'i, İsmail Demiriz'i, Fatih Terim'i hiç sevmedim, hiç inanmadım, hiç güvenmedim üstelik 6-0 gibi efsane skorlara imza atıp, "Kadıköy düşkünü" olmalarına rağmen...

Metin Tekin, Feyyaz Uçar ve Ali Gültiken'i de spor yazarı olarak bu Beşiktaş geleneğinden geldikleri için hep güvenerek takip ederim, daha önce Feyyaz Uçar'ın bu ülkenin en zeki spor adamlarından biri olduğunu ama sporun o çirkin ağına girmeyi reddeden tavırları nedeniyle gerekli yeri bulamadığını yazmıştım. 

Beşiktaş her yolla kazanmanın değil, adam olmanın efendisi idi.

Beşiktaşlı dostlar kusura bakmasın.

...İdi dedim çünkü artık bu eskide kalmışa benziyor.

Çünkü müthiş bir başkanları var, herkesi sık sık aptal yerine koymaya, kendini en akıllı sanmaya bayılıyor.

Hafta sonu da demiş ki; biz kimseye elimizi açıp bir kuruş istedik mi, Fenerbahçe'nin borçlarına bakın.

Ayıp ama artık, Fenerbahçe'ye parasını ödediği Kenan Evren Lisesi arazisi verilmezken siz Spor Toto'dan 100 milyon dolar (aslında sponsorluk bedeli 10 yıllık ve toplam 50 milyon TL. ama parayı peşin aldılar ve paranın faizini yani zaman değerini dikkate alınca bu tutar oluyor) sponsorluk parasını cebinize koymadınız mı?

Fenerbahçe Kolej arazisine 70 milyonTL. öderken siz İETT arazisini bedava almadınız mı?

Fenerbahçe'den 5m2 için kira istenirken tarihi eser üzerine stat yapmadınız mı?

BJK Beşiktaş İnşaat ve Ticaret A.Ş. diye bir şirket kurup yatırımcıların parasını bu şirkete aktarıldı mı?

Galatasaray'ın SPK'dan ceza aldığı ve şu an yatırımcılar tarafından dava edildiği gibi stat gelirleri derneğe aktarılıyor mu?

Belki artık bizim sandığınız kadar aptal olmadığımızı sizin de sandığınız kadar akıllı olmadığınızı dikkate almalısınız.

Beşiktaşlı artık sokakta başı dik yürüyor denilmiş, benim bildiğim Beşiktaşlı hiç başını önüne eğmedi ama sanırım siz eğmelerini sağlayacaksınız bu konuda yetenekli olduğunuz çok açık... 

 

Not 1, Bu yazı yatırım tavsiyesi kapsamında olmayıp bir uzmanlık ve bilgilendirme de içermemektedir, burada yer alan bilgi ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Not 2,  BJK Beşiktaş İnşaat ve Ticaret A.Ş veya Derneğin maç günü gelirlerinden aldığı pay konusunda KAP veya medyada doğru düzgün bir bilgilendirme bulamadım ancak maç günü gelirlerinin önemli bir kısmının halka açık Beşiktaş A.Ş.'de yer almadığı çok açık çünkü 3 aylık maç günü geliri sadece 2.057.000.-TL. ancak daha farklı bir bilgi varsa burada yayınlar ve gerçeği herkesin öğrenmesini sağlarız. Ayrıca yayınlanan son iki mali tabloda stat kullanım sözleşmesi imzalanacağından bahsediliyor dipnotlardaki açıklamalardan böyle bir sözleşmenin henüz imzalanmadığı anlaşılıyor ancak anlaşılan stat yapımı için derneğe yatırımcılara ait 147.290.283.-TL. aktarıldığı ve bu para ile yapılan stattan yatırımcıların ancak 2.057.000.-TL. kazandığıdır. Elin taşı elin kuşu, Totodan 100 milyon dolar, yatırımcıdan 147.290.283.-TL. gözümüz yok ancak burada önemli olan Sermaye Piyasası Kanun'a göre yatırımcıların bu konuda açık ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde bilgilendirilmesi gereğidir böyle bir bilgilendirme biz göremedik varsa ilgililer iletirse yatırımcıları ve kamuoyunu bilgilendirmiş oluruz.