9 gazeteci tutuklandı

05 Kasım 2016 Cumartesi  |  GÜNLÜK

Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonda 'FETÖ/PDY ve PKK/KCK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' iddiasıyla gözaltına alınan isimlerden 9'u tutuklandı.

Soruşturmayı yürüten ikisi Başsavcıvekili 4 savcı aralarında Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Yayın Danışmanı Kadri Gürsel ve karikatürist Musa Kart'ın da olduğu 9 ismi tutuklanmaları istemiyle nöbetçi hakimliğe sevketmişti.

KİMLER TUTUKLANDI?

Savcıların tutuklama istediği 9 gazeteci nöbetçi İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklandı.

İşte tutuklanan o isimler:

Murat Sabuncu (Genel Yayın Yönetmeni)

Kadri Gürsel (Yazar Yayın Danışmanı)

Musa Kart (Karikatürist Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi)

Güraz Tekin Öz (Yazar Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi)

Mustafa Kemal Güngör (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi)

Turhan Günay (Cumhuriyet Kitap Genel Yayın Yönetmeni)

Hakan Kara  (Yazar Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi)

Önder Çelik (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi)

Bülent Utku (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi).

CAN DÜNDAR VE AKIN ATALAY İÇİN TUTUKLAMA İSTENDİ

Haklarında yakalama kararı bulunan Can Dündar ile Akın Atalay'ın yurt dışında olması, bu nedenle şüphelerinin de kaçma ihtimali bulunmasından dolayı tutuklanmaları yönünde karar verilmesi talep edildi.

Savcılık, yurtdışında bulunan Can Dündar ve Akın Atalay hakkında da tutuklanma talebinde bulundu.

ÇETİNKAYA, ENGİN'E ADLİ KONTROL

Cumhuriyet gazetesi yazarlar Hikmet Çetinkaya ile Aydın Engin ise yaş ve sağlık durumları gerekçesiyle adli kontrol talebiyle hakimliğe sevk edildi. Ve adli kontrol ile serbest bırakıldılar.

Muhabese müdürü Günseli Özaltay ve eski muhasebe müdürü Bülent Yener ise savcılıkça serbest bırakıldı.

Cumhuriyet soruşturmasını yürüten Savcı Murat İnam hakkında FETÖ soruşturması olduğu ortaya çıkmasının ardından dün dosya için İstanbul Başsavcıvekilleri Hasan Yılmaz ve Zafer Koç ile Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'ndan Özgür Metin de görevlendirilmişti.  

Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Önder Çelik, Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör, Güray Öz, Hakan Kara, Musa Kart, Turhan Günay ise İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildiler. Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu'nun Çağlayan adliyesindeki hakim sorgusu gece saatlerinde tamamladı. Sorgulara ara verildi. Verlilen aradan sonra Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Musa Kart, Güray Öz, Mustafa Kemal Güngör, Turhan Günay, Bülent Utku, Hakan Kara ve Önder Çelik'in sorguları birlikte görüldü. Toplu sorgu saat 08.00'da sona erdi ve  2'inci bir ara verildi. 10.22'de karar açıklandı. Tüm sanıkların tutuklanmasına karar veren mahkeme, 3 sayfalık bir gerekçe yazdı.  Tukuklanan yazar ve yöneticiler Silivri Cezaevi'ne götürüldü. 

(Medyaradar, Cumhuriyet)