Deniz Baykal'ı izlerken...

06 Kasım 2016 Pazar  |  KÖŞE YAZILARI

CNN Türk Televizyonunda Deniz Baykal'ı izledik.

Daha programın başında onun küçük parti çekişmelerinin üzerine çıkacağı, izleyicilere aydınlatıcı bilgiler vereceği, iktidara da yol gösterici eleştiriler yapacağı belli olmuştu.

Liderliğin makam koltuklarına oturmakla kazanılmadığını, deneyim ve bilginin yanı sıra Tanrı vergisi bazı özelliklerin de bulunması gerektiğini gösterdi.

Baykal'ın eksikliğinde CHP'nin neler yitirdiğini bilenler, eminim onu televizyonda izlerken 'ah, vah' etmişlerdir...

O programın ertesinde CHP'li dostlarımla yaptığım sohbette, paylaştığımız görüş şuydu;

"Eğer Baykal bugün CHP'nin başında olsaydı, ne CHP bu kadar yıpranırdı ve ne de ülkeyi yönetenler bu kadar denetimsiz kalırdı!"

Baykal, Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlarken, son zamanlardaki gelişmeler üzerinde önemli saptamalarda bulundu

 FETÖ KONUSUNDA SÖYLEDİKLERİ

-    Gülen'in böyle bir şey yapabileceğini ummuyordum. Bu denli kurumu ele geçirmiş olmalarına rağmen, ciddi bir darbe planlamalarının olmadığını ama kolaylıkla vahşet yaratabildiklerini gördük.

-    Ergenekon davalarından önce Gülen yanlısı basına, siyasete çok girdiklerini bunun yanlış olduğunu söyledim.

-    2007 yılında TBMM'ye bir soruşturma önergesi vererek, cemaat tarafından işlendiği iddia edilen cinayetlere dikkat çektik.

-    Fetullah Gülen, Tayyip Erdoğan'a değil, Atatürk'ün modernleşme projesine, Cumhuriyete karşıdır.

-    Fetullah Gülen'le aynı menzile yürüdüklerini söyleyenler, ne oldu da ters düştüler?

-    Bugün, FETÖ suçlaması kapsamında günahsız insanların canı yakılmaktadır. Bir kadın bana, 'kocamın satın aldığı ikinci el telefonda Bylock yüklüymüş. Şimdi kocam hapiste!' dedi.

SURİYE'DEKİ YANLIŞLAR

-    Esad'ın, ülkesini kontrol edememesinde Türkiye'nin ciddi katkıları var. Bunun bedelini çok acı şekilde ödüyoruz.

-    Fırat Kalkanı harekatı doğrudur. Bu harekatla kuşatılmayı, Arap dünyası ile bağları koparılmış hale düşürülmeyi, PKK başta olmak üzere terör örgütlerinin Türkiye sınırına yakın mevzilenmesini önlemeye çalışıyoruz

-    Suriye'de güvenli bir bölge yaratılması için, bugüne kadar izlediğimiz politikanın öngörmediği bir açılım yapmamız lazım.

-    Esad ile temas kurulmalı. Biz 'Sünniciliği' bırakmalıyız, Esad da kendisine destek veren mezhepçi güçleri aşmalıdır. Bunun için büyük bir diplomatik harekete ihtiyaç vardır.

-    Suriye konusunda büyük düşünmenin, büyük politika yapmanın zamanıdır. Suriye yönetimi ile işbirliği yapılmalıdır. Bir söz vardır, 'Mısır'sız savaş olmaz, Suriye'siz barış olmaz!'

BAŞKANLIK OLMAZSA ÜLKE BÖLÜNÜR İDDİASI     

-Türkiye'nin başkanlık rejimine ihtiyacı yoktur.

- Başbakan, 'Başkanlık gelmezse Türkiye bölünür,' diyor. Bölünme kutuplaşmadan geliyor, kutuplaşmayı sen yaratıyorsun. Parlamenter rejimde bu kutuplaşmayı kontrol edecek mekanizmalar olduğu halde işletmiyorsun!

- Seni Apo aldatmış, Fethullah Gülen aldatmış, Esad aldatmış, Balyoz da aldatmış Peki bu kadar çok aldanan insanın eline o yetkiler (başkanlık) verilir mi?

KASET KOMPLOSU

Onu televizyonda izleyenler, 'Keşke CHP'nin başında olsaydı!' diye düşünmüşlerdir ama akıllarının bir yanında da, bir FETÖ organizasyonu olan 'kaset komplosu' duruyordur. 

Bu konuda sorulan sorulara da Baykal, açıklıkla yanıt verdi:

- Bu komplo, birçok devlet kuruluşunun ortak çalışmasıdır.

- İstihbarat, örtülü ödenekten alınan para ile Danimarka'ya 'çilingir' eğitimi için adam göndermiş.

- Bu komplo, o zamanki başbakanın (Recep Tayyip Erdoğan) bilgisi dahilindedir. 

- Cumhurbaşkanı, FETÖ'cülerden söz ederken bana; 'Size de neler çektirdi bunlar!' deyince ona, 'Bana bunlar değil, siz çektirdiniz!' diye cevap verdim. 

Onu izlerken, "Keşke ülkenin sıkıntıda olduğu bugünlerde, CHP'nin başında olabilseydi!" diye içimizden geçirdik...