Çözüm yabancı hakem

07 Kasım 2016 Pazartesi  |  MENTOR

Türkiye'de yapay ve içeriksiz bir hakem tartışması yapılıyor, çok uzun yıllardır Türk hakemleri kötü bile değil, asla gördüklerini çalacak cesaretleri yok, uluslararası yıldız diye takdim edilenleri de UEFA Hakem Komitesi Üyesi Uilenberg ile TFF arasındaki futbol etiğine yakışmayan parasal ilişkilerin gölgesinde kalıyor.

İddia ediyorum, Türkiye'de hakemlerden en çok mağdur olan Fenerbahçe'dir çünkü Fenerbahçe herkesin rakibidir, herkes kaybedince Fenerbahçe'ye kaybeder. Türkiye'de spor aktörlerinin neredeyse tamamının üzerinde birleştiği tek şey Fenerbahçe karşıtlığıdır çünkü bu ülkede her şeyden çok Fenerbahçe düşmanı vardır, olması da doğaldır bütün futbol taraftarlarının en kötü kabusunda hep Fenerbahçe vardır.

Hal böyle olunca nefret ekerek tiraj ve izlenme oranı biçen medya için açık hedeftir ve algı hep Fenerbahçe aleyhine oluşur, buna hakemlerin yetersizlikleri eklenince hem medya için hem de hakem için en kolay toplumsal kabul görme yöntemi Fenerbahçe düşmanlığıdır.

Yani medyadaki hakem ağlamalarının tamamı sahtedir çünkü hedef Fenerbahçe'dir araya serpiştirilen diğer takım eleştirileri anlıktır, unutturulur, hatırlanmaz, tekrar edilmez.

Ve bu ortam değişemeyeceğine göre değişmesi gereken hakemlerdir. Yıllardır ne olacak bu hakemlerin hali deyip çözüm önermeyen herkes de samimiyetsizdir çünkü bu kadar çok hatayı tekrarlayan hakem üreten sistemden doğru sonuç beklenemez. Doğru sonuç sistemin tamamen yıkılıp yeniden kurulması ile gerçekleştirilebilir, bunun tek yolu da tüm hakem kurumunu yabancı hakemlere devredip en az bir kuşak hakem yetiştirmeleri ve ondan sonra yeni bir başlangıç yapmaktır.

Bunun bayrağını taşıması gereken de Fenerbahçe yönetimidir.

Eurolig'de bu hikaye yaşama geçmiş Türk hakemleri ile Fenerbahçe ile başabaş mücadele edebilen Anadolu Efes ve Galatasaray Eurolig'de komik durumlara düşmüşlerdir.

Ben bir Fenerbahçeli olarak ligin yabancı hakemlerle oynanması gerektiğini düşünüyorum, eğer böyle olursa Fenerbahçe her sene 10-15 puan fazla toplarken rakipleri de o kadar az puan toplayacaktır, yani her sene Fenerbahçe nisanda şampiyon olur.

Ben Fenerbahçeli'yim ve yabancı hakemi sonuna kadar destekliyorum, peki siz objektif spor yorumcuları!!!!, Galatasaraylılar, Beşiktaşlılar, Trabzonsporlular ve herkes var mısınız, hodri meydan...

Not: Yazıda açıkladığım gibi medya ve futbolun tüm aktörleri Fenerbahçe düşmanıdır ve Fenerbahçe'yi katledecek sinsi hakem adaylarına pek bir bayılırlar. Dün akşamki maçın hakemi de "aday Fenerbahçe kıyma makinelerinden" biri. Tüm spor kamuoyu dün akşamki hakemin müthiş bir hakem olduğunda birleşmiş, ben kesinlikle öyle düşünmüyorum.

Topal'ın pozisyonu penaltı değil. Mehmet Topal'ın rakibe arkası dönük ve rakibini görmüyor, ayrıca ayağını kaldırdığında rakip henüz topa hamle yapmamış, Topal'ın topla oynama dışında başka bir amacı yokken  kafasını onun ayağına uzatan rakip futbolcu. Yani Topal, top ayağı ile oynayabileceği yükseklikte iken bu topa kafa ile hamle yapmak isteyen futbolcu iyi niyetli değil veya en azından tehlikeli hareketi yapan kendisi, futbolda ilk öğretilen şey top ayak ile oynama mesafesinde iken kafa ile müdahale etmeye çalışmanın kural dışı olduğudur öyle olmasa krampona kafa atan herkes penaltı kazanırdı.

Diyelim penaltı...Topal'ın hareketinin istemsiz olduğu kesin peki RVP'nin gözünü çıkaran istemsiz hareket niye penaltı olmuyor? Ceza sahasında elini kolunu sallayarak tehlikeli harekete sebep olup kaş göz çıkarmak serbest mi?

Neresinden baksan çirkin bir algı oluşturma çalışması bu hakemi iyi izleyin yeni Cüneyt Çakır ve Mete Kalkavan olma adayıdır, Fenerbahçe'nin haksız yere çok canını yakacağına ve kamuoyu tarafından pamuklara sarılacağına bahse girerim.