Yargıtay davası FB için gerçekten önemli mi?

08 Kasım 2016 Salı  |  MENTOR

Bir de şu Yargıtay davası konusu var, daha önce bu satırlarda yazmama rağmen Fenerbahçe yönetimi tarafından bu davaya hiç ilgisi olmadığı halde Fenerbahçe için büyük bir önemi varmış gibi bir anlam yükleniyor, bu tamamen bir algı operasyonu.

Yargıtay'da bekleyen dosya Meclis tarafından tapelerin delil olamayacağı yönünde çıkarılan kanun nedeniyle  ve sanık lehine gelişmelerin ceza hukukunda "geçmişe şamil", yani geçmiş suçları da ortadan kaldırması nedeniyle verilen yeniden yargılama kararı sonucudur.

Mahkeme bu dosya kapsamında Fenerbahçe tarafından yapılan kumpas, delil uydurma ve taraflı yargılama iddialarını reddetti. Yani Yargıtay'da bekleyen bu kararın Fenerbahçe yöneticilerinin  hapisten kurtulmasını sağlamak dışında anlamı yok. Bu karar Yargıtay tarafından onanırsa 3 Temmuz'da Fetö mahkemelerinin aldığı kararların bugünkü mahkemeler tarafından onaylanması anlamına gelir. tazminat davası açamazsın, hak iddia edemezsin, şike hukuken teyit edilmiş olur.

3 Temmuz'la mücadele ettiğini iddia eden hiç kimse bu dosyanın onaylanmasını istemez, aksine onaylanmasın ister çünkü Fenerbahçe'nin kumpas iddiaları ile ilgili bu davadan sonra gelişmeler oldu, Fenerbahçe'ye kumpas Fetö iddianamesine girdi ve Fetö'nün işlediği bir suç olarak değerlendirildi. Ayrıca 12 Mayıs'la ilgli tutuklanan polisler var bu davada da kumpas iddiası ve Fenerbahçe'ye karşı suç işlendiği değerlendiriliyor. Yani Fenerbahçe yönetiminin aksine ben bu dosyanın onaylanmaması gerektiğini ve iade edilerek Fetö hakkında devam eden davalarla birleştirilmesi gerektiğini düşünüyorum, aksi hak kaybı doğuracak hukuki sonuçlara gebe olabilir.

Sonuç olarak ; bu Yargıtay konusu yapay bir konudur ve başkanlığın şartı olarak öne sürülmesinin zaman kazanma ve kafa karıştırma dışında anlamı yoktur. Fenerbahçe için onaylansa da onaylanamasa da hukuki durumunda bir değişiklik olmayacak.