10 Kasım, Koç ve gerçek borç

11 Kasım 2016 Cuma  |  MENTOR

Ben Atatürk'e olan hayranlığımı daha önce ifade etmiştim...

Ayrıca Ali Koç'u da Fenerbahçe'ye en uygun başkan adayı olarak görüyorum.

Koç Holding'in 10 Kasım Atatürk temalı "Sana Borçluyuz" kısa videosunu da çok beğendim.

Ancak...

Ülkemizde düşünmeden algıya teslim olma alışkanlığı zirve yapmış durumda.

Evet biz Atatürk'e modern bir toplum borçluyuz ancak koruma duvarları arasında kendilerine tanınan imtiyazlarla milyarlarca dolar sermaye biriktiren holdingler bu topluma bizim Atatürk ve bu topluma borçlu olduğumuzdan  çok daha fazlasını borçlular.

O sermaye diye biriktirdikleri paralar var ya; o paralar bu ülkenin insanının alın terinden ayrılıp onlara bu ülkenin gelişmesinde ve kalkınmasında kullanılsın diye tahsis edilmiş  paralardır.

Gümrük duvarları arkasına sığınıp el arabası kıvamındaki arabaları Mercedes fiyatına, üstelik dikiz aynası opsiyonlu olarak satmanın yeşil alanlara imar imtiyazları ile alışveriş merkezi dikmekten çok daha sağlıklı bir yol olduğunu söylemek veya düşünmenin mantıklı yanı yoktur.
Ancak koruma duvarları arasında bu ülkenin gelişmesine katkı sağlaması için desteklenen holdinglerin bunu ne kadar ülke lehine kullandıkları tartışmalıdır. 80 milyar dolarını insanlığa vakfeden Bill Gates ve  Warren Buffet gibi -üstelik bu insanlar servetlerinin korunarak değil rekabet altında edinmiş insanlar- insanlardan en ufak ilham almadıkları kesin.

Bu açıdan baktığınızda Ali Koç'un Fenerbahçe başkanlığının bu ülkeye karşı yerine getirilmesi gereken bir hizmet olarak görülmelidir.

Ama ailesinin tavrına ve Trump benzeri sorumluluk almaktan kaçınan holding sahiplerine baktığınızda onların servetlerini zerre kadar bu ülke insanına borçlu olduklarını düşünmedikleri anlaşılıyor.

Şimdi hemen ama biz sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyoruz diye kendilerini savunurlar  Gates'in yaptığının ne kadarı acaba, karşılaştırın bakalım biz sadakadan değil bu ülkeye olan borcunuzu ödemenizden bahsediyoruz.

Mevzu laik dindar değil yoksul zengin çatışmasıdır artık, Amerika da bile böyle, demokratlar  ben sosyalistim diyen Sanders yerine vahşi kapitalizmi temsil eden Clinton ideolojisine yol verince Cumhuriyetçilerden değil kendi seçmeninden müthiş bir şamar yedi. Cumhuriyetçiler seçimi kazanmadı, Demokratlar seçimi kaybetti çünkü 6.5 milyon Demokrat   Clinton'ı oy vermeye değer görmediği için sandığa gitmedi. Kendisine Demokrat Sosyalist diyen Sanders Clinton'ın yerinde olsa Obama gibi ilk siyah başkan devrimini gerçekleştiren Demokratlar bir seçim zaferine daha imza atacaklardı.

Aslında Corbyn de İngiltere'de aynı değerleri savunuyor, kapitalizm ehlileştirilmeli!!! biraz sol söylemler olduğunu düşünenler var ama daha çok karma bir sistem öneriyorlar.

Ancak bizim zenginlerimiz servetlerini kendi malı sanan anlayışın ilk önce kapitalistleri vurduğunu anlamamış gibi görünüyor. Batı'da kapitalistin tanımı parasıyla her şeyi yapan insan olmaktan giderek uzaklaşıyor, kapitalist, sermayeyi toplumun yararına daha iyi kullansın diye emanet edilen insandır ve sermaye toplumsal bir maldır anlayışı yerleşiyor.

Ancak bizim zenginlerimiz henüz bunu anlamamış görünüyor çok şey de istemiyoruz bu toplumun içinde elde ettikleri zenginliğin bir kısmını bu ülkeye versinler yeter bu onlar için bir iyi niyet gösterisi olmaktan çok toplumsal bir zorunluluktur.