Güntekin Onay'ı linç etmek!

11 Kasım 2016 Cuma  |  GÜNLÜK

Son bir haftadır Beşiktaş'la Turkuvaz Medya arasında, spor spikeri ve yazarı Güntekin Onay'ın da karıştığı mantık sınırlarını zorlayan bir kavga yaşanıyor.

Özetlemek gerekirse...

Geçen cumartesi günü oynanan Beşiktaş-Trabzonspor karşılaşmasının ardından Turkuvaz Medya'ya bağlı Fotomaç Gazetesi, Siyah Beyazlılar'ın maçı hakem Mete Kalkavan'ın sayesinde aldığını ima eden bir kapak kullandı. Bunun üzerine Beşiktaş Kulübü Fotomaç muhabirinin tesislere girmesini yasakladı ve konu hızla işin içinden çıkılmaz bir sürece girmeye başladı.

Ardından devreye, Beşiktaş taraftarı olduğu bilinen spor spikeri Güntekin Onay girdi ve Fotomaç'ın tesislere alınmamasını "basın özgürlüğü" çerçevesinde eleştirilenlere tepki gösterdi. Onay- mealen- "İş o noktaya gelinceye kadar Türkiye'de tutuklanan gazeteciler, toplanan kitaplar sorunu var. Basın özgürlüğünü tartışanlar biraz da bu konuları konuşsunlar. Yaklaşık 50 senedir bunlar yapılıyor mu, yapılıyor..."dedi.

Malum, Türkiye'de son olarak Cumhuriyet yazarları tutuklandığı için Turkuvaz Medya da bu sözleri yeni bir cephe açmak için kullandı ve Onay'ı FETÖ'cüleri desteklemekle suçladı! Bunun ardından Onay tekrar açıklama yaptı ve "Lütfen işi siyasileştirmeyin. Benim kesinlikle siyasi mesajım yok. Televizyonda 24 senemi doldurdum. Bugüne kadar bir tek siyasi mesaj vermedim. Maalesef iş başka taraflara çekildi. Teröre destek vermişim gibi gösterildi"dedi.

Özeti bile bir kaç paragraf tutan, mantık sınırlarını zorlayan bu olay aynı zamanda Türkiye'nin içinde bulunduğu kaotik durumun tam da aynası. 

Birincisi, Fotomaç'a yönelik yasak-bizce- yanlış, tıpkı diğer bazı kulüplerin geçmişte gazetecilere uyguladığı yasaklar gibi

İkincisi, Güntekin Onay  gibi siyasi bir yönü olmayan, hatta belki de apolitik diyebileceğimiz bir spor yorumcusunun tutuklanan gazetecilerle ilgili sözlerinin FETÖ'cülüğe dayandırılması basın ahlak kurallarının şu anda nasıl yerlerde süründüğünün kanıtı.

Üçüncüsü, kendisine "iktidar medyası" diyenlerin, belki kraldan çok kralcı kesilerek, en basit tespite bile "muhalefet" diye saldırabildiği  ve bir spor yorumcusunun linç edilebildiği bir dönem yaşıyoruz ne yazık ki.

"Acaba benzer bir durumda taraftarı olmadığı bir kulübü de savunur muydu sorusunu" aklımızın bir köşesinde tutarak Onay'ı desteklemek gerektiğini düşünüyoruz.