Devletlerin iktidar hırsı

12 Kasım 2016 Cumartesi  |  SERBEST KÜRSÜ

İnsanlık tarihsel bir değişimin döngünü dönüm noktasındaKesinlikle toplumların, medeniyetin, sistemlerin buraya gelişi yadırganacak, basite alınacak bir olgu değildir. Dünyadaki siyasete baktığımızda güncel olan sorunlar sürekli gündemde tutularak çok yönlü grift problemler üreten güçler dünyayı, insanları sömürmeyi suni gündemler yaratarak gündemi meşgul etmenin felsefesini bulmuşlar.

Gündemde tutulan sürekli değişim, yenilenme, tüketme hareketleri renkli kozmopolit insan gruplarını bir araya getiren zirveler,kongreler,( BM, NATO, AB, G8 zirvesi v.b) insanlardaki globalleşme değişim olgusunu canlı tutabilmek için egemen güçler tarafından insanlık adeta manipülasyon altına alınmış.

Ülkelerin politik yaşamı sansasyonalist ideolojiler, fikirlerle , yönetim şekilleriyle doludur. Skandallar, gizli belgeler, tüm ülkelerin kozmik odaları var. Devletlerin gizli istihbarat teşkilatları var. Tüm devletlerde  politik psikoz göze çarpmaktadır. Bu ülkeler psikolojik sorunları, paranoyaları  olan şeytani kimi siyasilerin elindeki güç dünyayı yaşanmaz, insanları mutsuz hergün yeni acı ve ıstırapları yaşayan insanlar topluluğuna dönüştürdü.

İnsanların günlük ilişkilerinde, siyasette, ekonomide, askeriyede, günlük ilişkilerinde ruhsuz maddeci bir iletişim olgusuna sebep olan siyasiler ya da iktidarı kendi gücü nispetinde kullanan sözüm ona devletlerin üst makamlarını meşgul edenlerdir.

Zalim devletler askeri, siyasi, coğrafi planlarını gerçekleştirmek için bir yandan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde barıştan bahsederken, diğer yandan da nükleer, konvansiyonel silahları, makinalı top, tüfek, uçaksavarları nasıl pazarlarım, daha teknolojik olanı nasıl üretirim ibadetini yerine getiriyor.

Siyasallaşan dünya artık ezilen halkların çaresizliğine sessiz kalıyor.Uluslararası bağımsız araştırma örgütleri ve ilgili kurumların günlük araştırma raporlarına göre dünya genelindeki 66 ülkede bugün 686 farklı yapı birbirleriyle savaş halinde. 3. dünya savaşı çıkar mı demeyin, zaten çıkmış; haberimiz yok. 

Sadece Amerika kıtasında 5 ülke savaşlarla çalkalanıyor. Ancak daha çok uyuşturucu kartelleri ile yaşanan savaşlarla gündemde. 25 farklı milis-gerilla, ayrılıkçı grubun müdahil olduğu  bir savaş var. Siyasal polemiklerle yaşayan bir dünya, sürekli askeri konjonktür içerisinde planlı bir şekilde savaşa sokulmakta. Süper devlerin, geri  ya da ileri ülkelerin estirdiği karşılıklı salvolar insanlığı utanılacak hale, dünyayı da bizlere yaşanmaz hale getirdi.

İşte bu yüzden " BENİM İNSANLARLA SORUNUM YOK, İNSANLIKLA SORUNUM VAR."

Erdal Çolak