Muhalefet neyi yanlış yapıyor?

14 Kasım 2016 Pazartesi  |  MENTOR

Kemalizm tartışmasına gördüğü ilgi üzerine bir devam yazısı yazmayı istedim...

Aslında önceki yazının ana fikri siyasi gündemimizin tamamen yapay bir eksene oturduğu ve tartışmanın her iki tarafının da masum olmadığı idi.
Bugün yaşadığımız sorunların yaratıcısı olanlar kendilerini çözüm olarak sunuyordu.

Bunu yapay gündemde tartışmanın çözümsüzlüğe yönelmesine ve mevcut durumun kalıcı olmasına neden oluyordu.

Nedir o yapay gündem?

Atatürk, laiklik, dindar, laik, Anıtkabir...Komedi, nerede grev hakkı, eğitimde fırsat eşitliği, iş güvenliği, adil gelir dağılımı? Yok!

Dindar müteahhidin inşaatında yetersiz iş güvenliği nedeniyle asansör düştüğünde laik işçi de dindar işçi de ölüyor, tersi de doğru.

15 yıllık bir iktidar ve 15 yıllık başarısız bir muhalefet rastlantı olamaz, nedeni gündemin sürekli bu yapay tartışma etrafında biçimlendirilmesidir.

15 yıllık bir halk desteğinin halka bir şekilde ulaşan siyaset üretiminden kaynaklandığı kesindir.

Evet gelir dağılımımız düzelmedi, evet hala fakirler acı çekiyor, evet hala basın özgür değil ama değişen şeyler olduğunu kabul etmek lazım.

AKP öncesinde halkın aklında kalan ilk kavram "ceberut devlet"tir...Devlet hala ceberuttur ancak ceberut olmadığı, olmayacağı sözünü vermektedir. Henüz bu konuda doğru düzgün bir adım atmamış olmakla birlikte 2000 yıllık tarihimizde bu sözü veren ilk iktidardır.

Ayrıca görmezden geliyor olsak da sağlık hizmetlerini ulaşılabilir olması, ücretsiz eğitimin ve fırsat eşitliğinin ön şartı olan ücretsiz kitap dağıtılması, düşkünlere devlet olanaklarının ulaştırılması, engellilere eğitim desteği verilmesi gibi bazıları ceberut devlet anlayışının simgeleri haline gelmiş kavramları yok etmesi de halk nezdinde güvenilirliğini artırıyor.

Belki siz unutmuş olabilirsiniz, kendi parasıyla yapılan hastanede kendi parasıyla maaşı ödenen doktorlar tarafından azarlanıp küçümsendiğini, bu halkın unuttuğunu sanmıyorum. Belki o günleri siz sahip olduğunuz maddi güçle kendinize özel hastaneler yaptırdığınız için hatırlamıyor olabilirsiniz ama insanların zihninde hala canlı bıçak parası.

Ayrıca öyle veya böyle 2000 yıllık tarihimizde darbeye direnen ilk siyasi hareket olma özelliğini de taşıyor AKP, en azından şapkasını alıp gitmedi.

Siz böyle bir iktidara  geçmiş  "ceberut"  kavramlarla benim dediğim gibi giyinip, benim dediğim gibi yaşayacaksın üzerinden dayatmaya devam ederseniz bu halk da 15 yıl daha iktidara oy verir, siz ise sadece sizi ilgilendiren seçkin söylemlerinizle bin yıl daha muhalif olursunuz.

AKP iktidarının çok eksiği ve hatası vardır, söz verdiği demokrasinin daha henüz yanından bile geçmedi ama onun alternatifi geçmişin karanlığı, zindanları, darağaçları olamaz. Daha iyisi olmak zorunda, bu da laik dindar çatışması üzerine oturtulmuş yapay bir gündem yerine daha iyi, daha adil ve daha özgür bir yaşamı savunan siyasi bir organizasyondur. Henüz böyle bir oluşum da, girişim de, umut da görünmüyor.

Kızım başı örtülü olduğu için okuyamadı diyene elbette okuyamayacak diye cevap vereceğinize başı açık olduğu halde okuyamayanları neden söylemiyorsun, onların okuma ve eğitim hakkı yok mu, başı kapalı olanların da açık olanların da eğitim hakkı kutsaldır dediğinizde belki iktidar alternatifi olursunuz.

Ülkemiz siyaseti bu yapay gündem üzerinden politika üretip geçmişin kötülerine sahip çıktıkça AKP daha çok seçim kazanır çünkü mevcutlar arasında geleceğe doğru bakan sadece o, diğerleri geçmişte yaşıyor.

15 yıl, 15 yıllık iktidar 15 yıllık halk desteği kendiniz kandırmayın AKP halka sizden daha iyi ulaşıyor, artık kaybettiğiniz sırça köşkleri aramak yerine halkın ihtiyaçlarını anlamayı denemelisiniz.

Ve iki tarafa da; Atatürk'ü rahat bırakın!