İnternet özgürlüğünde son sıra yarışı!

15 Kasım 2016 Salı  |  GÜNLÜK

Freedom House, dünya üzerindeki 79 ülkenin internet özgürlüğünü "Freedom on the Net 2016" araştırması ile araştırdı.  Listede en özgür ülke Estonya olurken, Türkiye 46',ıncı, Rusya ise 52'nci sırada yer alarak "internet özgürlüğü olmayan ülkeler" sınıfına sokuldu.

100 ile 0 puan arasında derecelendirme yapan Freedom House, kullanıcıların dünya üzerinde %27'sinin Facebook ve Twitter yüzünden tutuklandığını ve WhatsApp erişim engeli getiren ülkelerin internet özgürlüğüne engel olduğunu ortaya koyuyor.

Yapılan araştırmaya göre; Türkiye'de 78.7 milyon nüfus bulunuyor. Bu nüfusun %54'si aktif olarak internet kullanıyor. Sosyal medyanın engellemesi, politik sosyal içerik engellenmesi, blog engellemesi Türkiye'de oldukça fazla bulunuyor.

Türkiye; erişim engelleri bölümünden 25 üzerinden 13, içerik üzerindeki sınırlamalar bölümünden 35 üzerinden 21 ve kullanıcı haklarının ihlaleri bölümünden ise 40 üzerinden 27 puan alarak toplamda 61 puana yükseldi ve "İnternet Özgürlüğü Yok" ülkeler arasında yer aldı.

Araştırma sonuçlarında skor ne kadar düşük olursa özgürlük çarpanı artıyor. 2015 yılında Türkiye'nin puanı 58 idi. Geçen yıl özgür olan internet bu yıl özgür olmayan kategorisinde yer alarak 46. sıraya geriledi.

İnternet özgürlüğü olmayan ülkeler arasında Türkiye'den sonra; Myanmar, Belarus, Mısır, Kazakistan, Sudan, Rusya, Tayland, Gambiya, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan, Bahreyn, Suudi Arabistan, Vietnam, Küba, Özbekistan, Etiyopya, Suriye ve Çin yer alıyor.

(TürkRus.Com, teknolojioku.com, rbc.ru)