Obradovic gidiyor mu?

16 Kasım 2016 Çarşamba  |  MENTOR

Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı Obradovic geldiğinden beri ilk kez Eurolig'de üst üste 3 maç kaybetti...

İlginç olan, bu başarısızlık serisinin biri Fenerbahçe'ye "şikeci" demiş iki yandaş gazeteci tarafından Obradovic'in, kendi kirli iktidar hırslarına alet edilmesi ile başladı.

Özellikle Obradovic ve doğal olarak oyuncularda inanılmaz bir konsantrasyon kaybı görüyorum, aklımdan geçen şey Obradovic gibi ilkeli ve saygın bir adamın böyle çirkin bir tezgahın parçası olmak istemeyeceği, olanlardan çok rahatsız olduğu, kafasında Fenerbahçe'yi bitirdiği ve sezon sonu ayrılmayı kafasına koyduğudur.

Umarım yanılıyorumdur.

Bunca sezondur yaşanmayan bir konsantrasyon kaybı ve isteksizliğin böyle çirkin bir olayın akabinde olması da bu düşüncenin doğruluk payı olabileceğini teyit ediyor.

Diyelim yanılıyorum ve bu uydurma bir senaryo değil, bu konuşma Başkan ve Obradovic arasında geçmiş olmalı veya yanlarında bir kaç tane yönetici bulunmalı. Obradovic'in, özellikle haberi yazan iki gazeteci ile konuşmayacağını ve konuşsa bile bu tür şeyler söylemeyeceğini biliyoruz. O zaman geriye kalıyor tek alternatif; Başkan veya yöneticilerden biri sızdırmış olmalı.

Obradovic'i tanıyan ve Fenerbahçe'yi seven biri bunu yapar mı? Elbette yapmaz çünkü onun gibi birinin bundan rahatsız olacağını bilir ve bunun Fenerbahçe'ye zarar verme riski olduğunu düşünür ama bu varsayım doğruysa yapmışlar çünkü onlar için önemli olan Fenerbahçe değil kendi iktidar hırsları.

Zaten Eurolig'de final oynamış takımı pamuklara saracaklarına hemen finalin arkasından çirkin bir bütçe tartışması başlatarak yıprattılar.

Daha önce de playoff serisinden önce Ülker'in sponsorluktan ayrılacağını açıklamıştı ve  o sezon bu davranış şampiyonluğa neden olmuştu. Bu davranış o zaman Murat Ülker gibi bu konularda sessiz kalan bir sponsor tarafından bile eleştirilmişti.

Ayrıca daha bir çok soru var;

-Obradovic'ten önce çok daha yüksek bütçelerle neden rezil olduk?

-Ülker neden 200 milyon dolar yatırım yaptığı salonu bırakıp basketboldan ayrıldı?

-Ülker gibi bir marka Erkek Basketbolun arkasında iken ayrılmak istese bile neden engel olunmadı?

-Stat İsim sponsoru bulunamadığı için Ülker'e basketbolun parasını futbola aktarması için baskı yapıldı mı?

-Salonun bazı kaynaklara göre 10 milyon TL., bazı kaynaklara göre 7 milyon dolar olan işletim gideri nasıl bu boyutta olabiliyor? Galatasaray 30 milyon dolara salon yapıyorken bu rakamlar mantıklı olmanın çok ötesinde değil mi? Bu rakamlar doğru mu?

-Fenerbahçe Erkek basketbol Takımı dünyada en çok tanınan Türk markalarından biri olmasına rağmen neden sponsoru yok?

-Fenerbahçe yönetiminin çağdaş olmaktan uzak ve kavgacı görüntüsü sponsorları etkiliyor mu?

Sorular uzun ama cevap kanımca tek, Fenerbahçe'deki yönetim anlayışı kendi beklentilerini Fenerbahçe'nin önüne koymayı alışkanlık haline getirmiş. Bu yönetimle Fenerbahçe ne Eurolig finali kazanabilir ne de sağlıklı istikrarlı bir başarı yakalayabilir çünkü bu yönetim anlayışı her şeyin kendisine ait olmasını istiyor.

Bu yönetim anlayışı devam ettikçe maalesef daha çok sevdiği insanı kaybedecek Fenerbahçeli çünkü bence her şeyi sadece kendinin hak ettiğini düşünen bir anlayış yönetiyor Fenerbahçe'yi...