FB'de yeni sistem: Yıldız yok sonuç var

25 Kasım 2016 Cuma  |  MENTOR

Fenerbahçe çok ilginç bir futbol oynuyor kendi ceza sahası ve önüne çekiliyor (ancak bunu sağlayacak müthiş bir arka dörtlüsü ve 2 ön liberosu var, şimdilerde Roman da bu kadroya dahil oldu) rakibinin zayıf noktasını buluyor, bulduğu noktada kolektif pres yapıyor, kaptıkları topu çok kısa sürede hücum hattına taşıyor ve sonuçta net pozisyonlar buluyorlar.

Fenerbahçe az pozisyon buluyor ama bulduğu her pozisyon net, son zamanlarda stoperlerinin katkısı ile duran top performansı da giderek yükseliyor. Bu aynı zamanda yıllardır kronik hale gelen Fenerbahçe'nin "kapanan takımlara" çözüm üretememe zaafiyetini de ortadan kaldırıyor çünkü Fenerbahçe artık rakibinin kapanmasına izin verecek oyun oynamıyor.

Rakibi ya topla oynamak ya da kendi sahasında top dolaştırmak zorunda kalıyor ama ona da çözüm bulmuş Fenerbahçe. Aynı Galatasaray maçında olduğu gibi rakibin zayıf halkasını bulup şok pres yapıyorlar (o pozisyonda sadece Souza değil bir başka takım arkadaşının da Souza ile aynı anda hareketlenmesini tesadüf sanmak  komik olur) ve gol geliyor.

Bu taktiğin şu anda dünya futbolunda benzeri yok yeni bir sistem üretiyor Fenerbahçe, defansif futbolun ofansif presle süslenmiş hali.

Ve yapılan şeyin ne olduğunu anlayan futbol adamı yok ülkede, maç yazılarına bakıyorum birbiri ile taban tabana zıt Fenerbahçe'nin sistemini anlayacak yeterli futbol aklı olmadığını gösteren karalamalar.

Sürekli bir yıldız yaratma çabaları; Fenerbahçe'nin yıldızı yok takımı var ve RVP bile o takımın parçası oldu.  

Bu sistem yıldız üretmez sonuç üretir.

Son söz Topal çok iyi bir insan ve çok iyi bir kesici ama oyun görüşü, pas tercihleri ve defanstan topu oyuna sokması felaket. Taktik olarak hücuma çok hızlı topu aktarması gereken bir takımda sürekli pas hataları yapıyor, bu konudaki yetersizliğini bildiği için uzun paslar atmaktaki isteksizliği bir çok fırsatı öldürüyor ve en önemlisi attığı tembel toplar ve adam geçmedeki yetersizliği nedeniyle Fenerbahçe rakibe kurduğu tuzağa kendi düşüyor ilk yarıdaki kötü oyunun sorumlusu Emenike ile ikisi idi belki ilk nedeni Topal idi. Topal bu taktiğin zayıf halkası ilk 11 asla oynamaz iyi bir yedek olur onun yerine ayağı ve saha görüşü daha iyi olan Roman oynamalı. 

Sonuç; Fenerbahçe iyi yolda UEFA kupasını kaldırması zor ama sürpriz olmaz.