Medyada kıyım zamanı!

02 Aralık 2016 Cuma  |  GÜNLÜK

Medya patronlarının en çok sevdiği, ellerini ovuşturarak sabırsızlıkla beklediği, çalışanların ise en çok korktuğu, tedirginlik içinde beklediği aydır aralık ayı.

Her yıl aralık ayında aynı acımasız ve pis oyun oynanır, sözde ekonomik gerekçelerle kışın ortasında insanlar sokağa bırakılır. O lafta "ekonomik gerekçeler" çoğu zaman yalandır, bahanedir, kalanlara aba altından sopa göstermektir. Oysa, zaten düşük maaşla çalışan o gazeteciler az da bir umutla, zam umuduyla yıl sonunu beklemektedir. Zam beklerken işten atılmak çifte işkence gibidir. 

Bu aslında patronların "ölümü gösterip sıtmaya razı etme" taktiğidir.

Zam bekleyen, bunun için gerekirse sesini yükseltmeye hazırlananlar arkadaşlarının işten çıkarıldığını görünce hüzünle içine kapanır. Çünkü mesaj bellidir: Bak, insanlar işten çıkarılırken aklına zam mam getirme sakın!

Her yıl aralık ayında aynı oyun oynanır Türk medyasında.

Duyduklarımız doğruysa, ki doğruya benziyor, aynı oyun yine sahnelenecek.

"Ekonomik gerekçeler" aslında son yıllarda "siyasi" nedenlere dayalı işten çıkarmaların da bahanesi olmaya başladı.

Oralarda çalışan meslektaşlarımızı tedirgin etmemek için kurum adı yazmıyoruz ama bazı önde gelen gazete ve televizyonlarda bu ay içinde yine işten çıkarmalar yaşanacağı bir süredir konuşuluyor. Hatta sosyal medyadaki bazı hesaplar işten çıkarılacak-çoğunlukla muhalif- kamuoyunda iyi tanınan çok ünlü gazetecilerin adlarını bile fısıldıyor.

Üzücü ve utanç verici...