Yankee go home!

02 Aralık 2016 Cuma  |  MENTOR

Türk Bankacılık Sistemi güçlü bir mali yapıya sahip ve gerek BDDK gerekse kamu kurumları  bunu sürdürmesi için uzun yıllardır dikkatli politikalar üretiyor.

Ancak ülkemizde yabancı sermaye payı artan bankaların çok ciddi bir sorunu var, yaşadıkları topluma yabancılaşmaları, bu ülkeye gelen yabancının en büyük arzusu bu ülkede para kazanmak. Bu ülkenin gördüğü zarar onun umurunda olmadığı için temel fikri piyasayı bozmamak değil ne pahasına olursa olsun para kazanmak.

Sıradan bankacılık sisteminin içinden yetişmiş bu ülkede yaşadığını bilen geleneksel bankacı türü bu insanlar için çok geçerli değil çünkü onlar kurallara ve sistemin sağlığına sıkı sıkıya bağlıdır o yüzden yabancılar genelikle insanlara makine gözüyle bakan, çıkarlar doğrultusunda esneyebilen, kara odaklanan, para kazanmak dışında  başka amacı olmayan, sorumluluk almayan ama sorumluluk alanların sırtından prim almayı seven, işler kötü gidince de hep suçlayacak birilerini bulan yupi (yuppie) tipi (argoda, hırslı ve maddi şeylere önem veren meslek sahibi genç) yöneticileri tercih eder.

Temel özellikleri Amerika ve İngiltere'de dandik, rating değeri olmayan okullardan mezun olmuş olmaları, çoğu çat pat bildiği İngilizceyi Türkçe'ye karıştırmak dışında dil bile bilmiyor, daha da önemlisi isimleri ve soy isimleri Türk ama kendileri Amerikalı veya İngiliz bu insanların "yabancılaşması" yabancıların kar hırsıyla birleşince son 10 yılda bankacılık insan kaynağının canına okudular neredeyse dünyadaki tüm bankalarla rekabet edecek güce erişen bankacılıktaki insan kaynağını yok ettiler, düşünmeden işini yapan makineler bankacılık sistemindeki yetişmiş insan gücünün yerini aldı. Bugün Türk Bankacılık Sisteminin ve bankacılığının en büyük problemi kendi kişisel servetleri dışında endişesi olmayan ve bu amaç için her türlü tavize hazır olan, ülkesine ve bankasına hizmet etmeyi asla önemsemeyen bu yupilerle dolmuş olmasıdır.

Böyle giderse 5-10 yıl içinde ülkemizde bankacı adına kalan şey ben şu düğmeye bas dediğimde basacaksın komutuna itaat eden robot-insanlar olacak, faiz, kur vs. hepsi hallolur ama bankacılıkta bir kuşak yaratmak 40-50 yıl sürer üstelik bankacılık insanlarla yapılan bir iştir tek sermayesi insandır bir de teknoloji.

İlginç olan bu yupilerin tamamına yakınının  "Beyaz Türk" olmasıdır, ülkenin ortamından, insanından, geçmişinden bihaberlerdir hepsi akşamları drink alıp tatillerde İsviçre'ye kayağa giderler. En mütevazisi Bodrum'dan Kos'a geçer. Sorsan hepsi Havana pürolarını üfleyip Petrus içerken ülkenin ne kadar gerilediğini ve paralarını nasıl yurt dışındaki hesaplara attıklarını anlatırlar.

Sermayenin yabancı olması elbette sorun değil ama bankaların ve onları yöneten insanların yabancı olması büyük sorun.

Böyle Türk bankacısı olmaz, böyle bankacı da olmaz, bu ancak gerilla taktiği uygulayan "tefeciler"de olur.

Bankacının ilk düşünmesi gereken kar değil toplumun parasını ve sistemin sağlığını korumaktır bu açıdan diğer ticari işletmelerden ayrılır çünkü halkın parasından para kazanırlar o nedenle ne pahasına olursa olsun kar bankacılık sisteminin yozlaşmasına ve bozulmasına yol açar.

Bir bankacı yüksek faizli olanı değil geri dönmesi garanti olan krediyi vermelidir çünkü ödünç verdiği para halkın parasıdır.

Bir bankacı ödünç verdiği parayı herkesten önce almayı değil ödünç verdiği iyi niyetli firmanın tekrar sağlıklı bir şekilde yaşama dönmesini sağlamaya çalışır, firmayı yaşatır yıkmaz çünkü yıkılan her firma aslında içinde çalıştığı sisteme indirilmiş bir darbedir.

Bankalar Kanunu  derhal değiştirilerek paraşütle atamaları  yapılan "yabancılaşmış materyalist yöneticilerin" Türk bankalarını kontrol etmesine engel olunmalı. Bankacılığın mutfağı olan, bankaların halkla temas ettiği ve işini yaparken bu ülke insanı ile güçlü bağlar kurduğu şubelerde  10 yıldan az tecrübesi olan ve toplamda 20 yıldan az tecrübesi olan insanların genel müdür , genel müdür yardımcısı gibi pozisyonlara getirilmelerine kesinlikle engel olunmalı.

Yoksa 10 yıl sonra bir bankacılık sistemimiz olmayacak sadece Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı bankalar ve onların çıkarlarını koruyan yabancı bankacılar olacak.

Bu sorun çözülmeden de asla  kamu bankaları özelleştirilmemeli...

Yankee go home: ABD (ya da ABD'li) defol!