Bünyamin Aygün'ün 'IŞİD' kitabı İtalyancada...

03 Aralık 2016 Cumartesi  |  GÜNLÜK

Gazeteci Bünyamin Aygün'ün "IŞİD'in Elinde 40 Gün" adlı kitabı, İtalyan yayınevi Edizioni Clandestine tarafından İtalyanca yayımlandı.

Haber için gittiği Suriye'de IŞİD tarafından esir alınan Milliyet Gazetesi Fotoğraf Servisi Müdürü gazeteci Bünyamin Aygün'ün ülkesine döndükten sonra kaleme aldığı Türkiye'de Doğan Kitap tarafından yayınlanan, "IŞİD'in Elinde 40 Gün" adlı kitabı İtalyan okurlarla buluştu. Gazeteci Aygün'ün "Yazmasam mesleğime ihanet ederim"  diyerek kaleme aldığı, Suriye'de geçirdiği 40 günlük esareti anlatan kitabı, İtalyan yayınevi Edizioni Clandestine yayımladı. Barbara Gambaccini tarafından "Quaranta Gioroni Prigioniero Dell'ISIS" adıyla İtalyancaya çevrilen kitabın yurtdışındaki haklarını Türkiye'den Kalem Ajans temsil etti. Bu yıl Londra ve Frankfurt kitap fuarlarında sergilenen "IŞİD'in Elinde 40 Gün" yabancı yayınevlerinin ilgilendiği kitaplardan biri oldu. Kitabın gelecek aylarda başka dillere de çevrilmesi bekleniyor.

Kitabının İtalyancaya çevrilmesiyle ilgili düşüncelerini aktaran gazeteci Bünyamin Aygün, "IŞİD, tüm dünyada büyük bir tehdit haline geldi. IŞİD'in adını duymayan neredeyse yok fakat IŞİD'i ne kadar tanıyoruz? Kitapta yaşadıklarımdan çok IŞİD'in kim ve ne olduğunu anlatmaya çalışmıştım. Kitabın İtalyancaya çevrilmesi, anlatmaya çalıştıklarımın daha çok insana ulaşacak olması açısından önemli" dedi.