Erdinç Yılmaz ve 'Azmin Zaferi'

03 Aralık 2016 Cumartesi  |  MG ÖZEL

Sadece 21 yaşında ama 21 yıllık yaşamına kitap olacak olaylar sığmış, çoğu üzücü, keder verici. Zaten o da oturup kitap yazmış, adına da "Azmin Zaferi" koymuş.

Adı Erdinç, soyadı Yılmaz.

Öyküsünü öğrenince siz de hak vereceksiniz, karşılaştığı zorluklardan gerçekten de hiçbir zaman "yılmamış".

Aslında, "zorluk" kelimesi onun yaşadıklarını anlatmak için fazla basit kaçıyor.

Henüz 4 yaşındayken milyonda bir görülen, adı bile tam bilinmeyen, maalesef tedavisi de olmayan bir hastalığa yakalanıyor ve Türkiye gibi engellilere hayat hakkı tanımayan bir ülkede yaşama tutunmaya çalışıyor.

En büyük desteği önce ailesinden, sonra da "ikinci ailem" dediği Fenerbahçe camiasından görüyor. Sadece taraftarlar değil, kulüp de onu yalnız bırakmıyor, hatta Ordulu Erdinç'i bir maça davet ediyor. O maçta tribünlerden yükselen "Erdinç Yılmaz" tezahüratını anlatırken, "Çok duygusal bir andı. Çok mutlu oldum"diyor.

İki parmakla piyano çalmayı öğrenecek kadar inatçı, kitap yazacak kadar cesur, annesinden "anneceğim", babasından "babacığım" diye söz edecek kadar sevgi dolu bir genç Erdinç.

"Kitap yazmaya nasıl karar verdin" diye sorduğumuzda "Okuya okuya ben de yazmak istedim..." yanıtını veriyor. Altınordu Belediyesi'nin katkılarıyla yayımlanan 164 sayfalık kitabı üç ayda yazmış. En büyük isteği, kitabının Fenerium'larda satılması.

"Azmin Zaferi"nin sarı lacivert kapağı ve bol Fenerbahçeli içeriği size yanıltmasın. Bu, karşılaştığı olağanüstü büyük talihsizlikten yıkılmayan, yıkılmak ne kelime dimdik ayakta kalkan, dört elle hayata sarılan, önüne çıkan engelleri birer birer yıkan, dışa dönük bir gencin mucizevi hikayesi.

Erdinç, 164 sayfayı önsözde şöyle özetlemiş:

"İki parmağımla harika şeyler yaptım.

Yürüyemiyorum, konuşamıyorum ama kendimi kitap sayfalarına döktüm.

Bu kitapta anlatmak istediğim şey, azim edilince yapılacak çok şey vardır.

Ben iki parmağımla hayatımdaki zorlukları, acıları, çileleri ve mutlukları anlatmaya çalıştım."

Erdinç'in saygı uyandıran müthiş mücadelesi büyük bir alkışı hak ediyor.